Dosar nr. 1753/838/2015 înregistrat la Judecatoria Liesti
Informații Dosar nr. 1753/838/2015
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (art.336 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 17 noiembrie 2015 | Data ultimei modificari: 24 martie 2016
Părțile din dosar și calitatea acestora
Inculpat: I. C.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 1753/838/2015Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Judecătoria LIESTIStadiu procesual: Fond
- Data: 19 februarie 2016Ora: 8:30Complet: C3 MIXTSolutie: Condamnare fără acord de recunoaştere Pronuntata in data de 19 februarie 2016Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 19 februarie 2016Rezumat:
În baza art. 336 alin. 1 din XXX şi art. 396 alin. 10 din Codul de procedură penală stabileşte inculpatului XXX pedeapsa de 10 (zece) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. (faptă săvârşită la data de XXX)
În baza art. 396 alin. 4 din Codul de procedură penală raportat la art. 83 din XXX dispune amânarea aplicării pedepsei stabilite inculpatului XXX pe un termen de supraveghere de 2(doi) ani stabilit în condiţiile art. 84 alin. 1din XXX şi calculat cu începere de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri.
În baza art. 85 alin. 1 literele a)-e) din XXX pe durata termenului de supraveghere, inculpatul XXX trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de XXX, la datele fixate de acesta;
b)să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
În baza art. 85 alin. 2 litera b) din XXX pe durata termenului de supraveghere, impune inculpatului XXX să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 30 de zile în cadrul XXX. XXX sau XXX. XXX, ambele instituţii cu sediile în municipiul Galaţi, judeţul Galaţi, în condiţiile prevăzute de lege.
În baza art. 86 alin. 1 din XXX pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) se comunică Serviciului de XXX.
Supravegherea executării obligaţiei prevăzute în art. 85 alin. 2 litera b) din XXX se face de Serviciului de XXX.
În baza art. 404 alin. 3 din Codul de procedură penală raportat la art. 83 alin. 4 din XXX atrage atenţia inculpatului XXX asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere.
Constată că în prezenta cauză faţă de inculpatul XXX nu s-au dispus măsuri preventive.
În baza art.398, art. 404 alin. 4 litera e) raportat la art. 272 ?i art. 274 alin. 1 din Codul de XXX obligă pe inculpatul XXX la plata sumei de XXX, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care:
- XXX cheltuieli judiciare ocazionate de urmărirea penală;
- XXX cheltuieli judiciare ocazionate de judecata în primă instanţa.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei prezentei minute pentru procuror ?i pentru inculpatul XXX.
Cererea de apel se va depune la XXX, judeţul Galaţi.
Pronunţată în şedinţă publică, azi XXX. - Data: 12 februarie 2016Ora: 8:30Complet: C3 MIXTSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 12 februarie 2016Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 12 februarie 2016Rezumat:
amana pronuntarea la data de XXX - Data: 28 ianuarie 2016Ora: 8:30Complet: C3 MIXTSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 28 ianuarie 2016Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 28 ianuarie 2016Rezumat:
amana pronunţarea la data de XXX - Data: 12 ianuarie 2016Ora: 10:00Complet: C.C.3 PSolutie: Încheiere Pronuntata in data de 12 ianuarie 2016Tip solutie: Încheiere camerapreliminaraData document: 12 ianuarie 2016Rezumat:
În baza art. 346 alin. (2) C. proc. pen. constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr. XXX, jud. Galaţi privind pe inculpatul XXX cercetat în stare de libertate pentru săvârşirea infracţiunii de,, conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substan?e faptă prevăzută şi pedepsită de dispoziţiile art. 336 alin. 1 Cod penal, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală.
Dispune începerea judecăţii cauzei privind pe inculpatul XXX.
Stabileşte termen de judecată la data de XXX, în şedinţă publică, cu citarea părţilor.
Definitivă.
Pronunţată în camera de consiliu, azi, XXX.