Dosar nr. 865/249/2023 înregistrat la Judecatoria Lehliu Gara
Informații Dosar nr. 865/249/2023
Stadiu procesual: Apel | Materie: Penal | Obiectul dosarului: conducerea unui vehicul fără permis de conducere (art.335 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 13 iunie 2023 | Data ultimei modificari: 27 septembrie 2023
Părțile din dosar și calitatea acestora
Apelant Inculpat: M. H. P. C.
Inculpat: M. H. P. C.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: M. H. P. C. | Data: 11 mai 2023
Sedinte de judecata Dosar nr. 865/249/2023Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel BUCURESTIStadiu procesual: Apel
- Data: 3 octombrie 2023Ora: 09:00Complet: S2 C 17 ASolutie: Termen preschimbat Pronuntata in data de 3 octombrie 2023Rezumat:
Preschimba termenul din XXX la data de XXX - Data: 22 septembrie 2023Ora: 09:00Complet: S2 C 17 ASolutie: Respins apel Pronuntata in data de 22 septembrie 2023Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 22 septembrie 2023Rezumat:
XXX/
În baza art. 421 alin. 1 pct.1 lit. b C.p.p. respinge, ca nefondat, apelul declarat de apelantul-inculpat Mu?at XXX?or Cristi, împotriva sentinţei penale nr. XXX, pronunţată de XXX, în dosarul nr. XXX baza art. 422 C.p.p. rap. la art. 72 alin. 1 C.p., deduce din pedeapsa rezultantă de 2 ani şi 7 luni închisoare, durata reţinerii şi arestului preventiv de la XXX, inclusiv.
În baza art.275 alin. 2 C.p.p., obligă apelantul-inculpat la plata sumei de XXX, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat.
Definitivă.
Pronunţată astăzi, XXX, prin punerea la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei. - Data: 5 septembrie 2023Ora: 09:00Complet: S2 C 17 ASolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 5 septembrie 2023Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 5 septembrie 2023Rezumat:
Pe fondul cauzei: Stabileşte pronunţarea la data de XXX./A-În baza art. 420 alin. 11 C.p.p. rap. la art. 362 alin. 2 C.p.p. rap. la art. 208 alin. 4 C.p.p., constată legalitatea şi temeinicia măsurii cont XXX în raport XXX apelantul-inculpatul XXX.
Menţine măsura cont XXX dispusă în raport XXX apelantul- inculpat.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia apelantului-inculpatului şi a procurorului, prin intermediul grefei instanţei, azi, XXX. - Data: 1 august 2023Ora: 11:00Complet: S2 C 17 A ContinuitateSolutie: Încheiere Pronuntata in data de 1 august 2023Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazadejudecataData document: 1 august 2023Rezumat:
ÎNCH/A
În baza art. 420 alin. 11 C.p.p. rap. la art. 362 alin. 2 C.p.p. rap. la art. 208 alin. 4 C.p.p. rap. la art. 242 alin. 2 C.p.p., înlocuieşte în raport XXX apelantul-inculpat XXX măsura arestului preventiv cu măsura cont XXX, pe o durată de 60 de zile, începând cu data de XXX până la data de XXX, inclusiv.
În baza art. 215 alin.1 C.p.p., pe timpul cât se află sub cont XXX, inculpatul trebuie să respecte următoarele obligaţii:
a) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat;
b) să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei;
c) să se prezinte la organul de poliţie desemnat cu supravegherea sa, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat.
În baza art. 215 alin. 2 C.p.p., pe timpul cont XXX, impune inculpatului:
- să nu depăşească teritoriul României, decât cu încuviinţarea prealabilă a organului judiciar.
În baza art.215 alin. 3 C.p.p., atrage atenţia inculpatului că, în caz de încălcare cu rea-credinţă a obligaţiilor care îi revin, măsura cont XXX înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării preventive.
În baza art. 215 alin. 4 C.p.p., supravegherea respectării de către inculpat a obligaţiilor ce îi revin pe durata cont XXX realizează de către organele de poliţie în circumscripţia cărora domiciliază acesta.
Dispune punerea de îndată în libertate a inc. XXX, de sub puterea MAP nr. XXX, emis de către XXX, dacă nu este deţinut, reţinut sau arestat în altă cauză.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia apelantului-inculpatului şi a procurorului, prin intermediul grefei instanţei, azi, XXX. - Data: 22 iunie 2023Ora: 12:00Complet: S2 C 17 A ContinuitateSolutie: Încheiere Pronuntata in data de 22 iunie 2023Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazadejudecataData document: 22 iunie 2023Rezumat:
ÎNCH/A
În baza art. 420 alin. 11 C.p.p. rap. la art. 362 alin. 2 C.p.p. rap. la art. 208 alin. 4 C.p.p., constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive în raport XXX apelantul-inculpatul XXX.
Menţine măsura arestului preventiv dispusă în raport XXX apelantul- inculpat.
Stabileşte termen intermediar în data de XXX, pentru a se verifica legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia apelantului-inculpatului şi a procurorului, prin intermediul grefei instanţei, azi, XXX.
Sedinte la Judecătoria LEHLIUGARAStadiu procesual: Fond
- Data: 28 aprilie 2023Ora: 09:00Complet: C1a CP/FSolutie: Soluţionare Pronuntata in data de 28 aprilie 2023Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 28 aprilie 2023Rezumat:
În baza art. art. 335 alin. 2 NCP cu aplicarea art. 41 alin. 1 NCP ?i art. 43 alin. 5 NCP rap. la art. 396 alin. 2 şi 10 NCPP cu referire la art. 79 alin. 3 NCP condamnă pe inculpatul MUŞAT - XXX - CRISTI, la pedeapsa închisorii de 1 (un) an pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană al cărei permis de conducere i-a fost anulat”.
În baza art. 67 alin. 2 NCP aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării dreptului prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. i) NCP respectiv dreptul de a conduce autovehicule (astfel cum sunt definite de art. 6 pct. 6 din XXX), pe o perioadă de 2 (doi) ani, pedeapsă ce se execută după executarea pedepsei închisorii, după graţierea totală ori a restului de pedeapsă, după împlinirea termenului de prescripţie a executării pedepsei sau după expirarea termenului de supraveghere a liberării condiţionate, potrivit art. 68 alin. 1 lit. c) NCP.
În baza art. 65 alin. 1 rap. la art. 66 alin. 1 lit. i) NCP aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii dreptului de a conduce autovehicule (astfel cum sunt definite de art. 6 pct. 6 din XXX), pedeapsă ce se execută de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale a închisorii aplicată prin prezenta hotărâre, potrivit art. 65 alin. 3 NCP.
În baza art. 336 alin. 1 NCP cu aplicarea art. 41 alin. 1 NCP ?i art. 43 alin. 5 NCP rap. la art. 396 alin. 2 şi 10 NCPP cu referire la art. 79 alin. 3 NCP, condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa închisorii de 2 (doi) ani pentru infracţiunea de “conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge”.
În baza art. 67 alin. 2 NCP aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării dreptului prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. i) NCP respectiv dreptul de a conduce autovehicule (astfel cum sunt definite de art. 6 pct. 6 din XXX) pe o perioadă de 3 (trei) ani, pedeapsă ce se execută după executarea pedepsei închisorii, după graţierea totală ori a restului de pedeapsă, după împlinirea termenului de prescripţie a executării pedepsei sau după expirarea termenului de supraveghere a liberării condiţionate, potrivit art. 68 alin. 1 lit. c) NCP.
În baza art. 65 alin. 1 rap. la art. 66 alin. 1 lit. i) NCP aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii dreptului de a conduce autovehicule (astfel cum sunt definite de art. 6 pct. 6 din XXX), pedeapsă ce se execută de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale a închisorii aplicată prin prezenta hotărâre, potrivit art. 65 alin. 3 NCP.
În baza art. 288 alin. 1 NCP cu aplicarea art. 41 alin. 1 NCP ?i art. 43 alin. 5 NCP rap. la art. 396 alin. 2 şi 10 NCPP cu referire la art. 79 alin. 3 NCP condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa închisorii de 9 (nouă) luni pentru infracţiunea de “neexecutarea sancţiunilor penale”.
În baza art. 67 alin. 2 NCP aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării dreptului prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. i) NCP respectiv dreptul de a conduce autovehicule (astfel cum sunt definite de art. 6 pct. 6 din XXX) pe o perioadă de 2 (doi) ani, pedeapsă ce se execută după executarea pedepsei închisorii, după graţierea totală ori a restului de pedeapsă, după împlinirea termenului de prescripţie a executării pedepsei sau după expirarea termenului de supraveghere a liberării condiţionate, potrivit art. 68 alin. 1 lit. c) NCP.
În baza art. 65 alin. 1 rap. la art. 66 alin. 1 lit. i) NCP aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii dreptului de a conduce autovehicule (astfel cum sunt definite de art. 6 pct. 6 din XXX), pedeapsă ce se execută de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale a închisorii aplicată prin prezenta hotărâre, potrivit art. 65 alin. 3 NCP.
În baza art. 38 alin. 2 NCP rap. la art. 39 alin. 1 lit. b) NCP aplică inculpatului Muşat - XXX - Cristi pedeapsa cea mai grea de 2 (doi) ani închisoare, la care se adaugă sporul de o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite - de 7 luni (adică XXX din 21 luni = 7 luni), rezultând pedeapsa închisorii de 2 (doi) ani şi 7 (şapte) luni.
În baza art. 60 NCP dispune executarea pedepsei în regim de deten?ie.
În baza art. 45 alin. 3 lit. a) NCP aplică inculpatului pedeapsa complementară cea mai grea a interzicerii exercitării dreptului prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. i) NCP, respectiv dreptul de a conduce autovehicule (astfel cum sunt definite de art. 6 pct. 6 din XXX) pe o perioadă de 3 (trei) ani, pedeapsă ce se execută după executarea pedepsei închisorii, după graţierea totală ori a restului de pedeapsă, după împlinirea termenului de prescripţie a executării pedepsei sau după expirarea termenului de supraveghere a liberării condiţionate, potrivit art. 68 alin. 1 lit. c) NCP.
În baza art. 45 alin. 5 rap. la alin. 3 lit. a) NCP aplică inculpatului pedeapsa accesorie cea mai grea a interzicerii exercitării dreptului prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. i) NCP, respectiv dreptul de a conduce autovehicule (astfel cum sunt definite de art. 6 pct. 6 din XXX), pedeapsă ce se execută de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale a închisorii aplicată prin prezenta hotărâre, potrivit art. 65 alin. 3 NCP.
În baza art. 72 alin. 1 teza I NCP deduce din durata pedepsei aplicate perioada reţinerii şi arestării preventive de la data de XXX la zi.
În baza art. 399 alin.1 NCPP menţine măsura arestării preventive a inculpatului MUŞAT - XXX - CRISTI, dispusă prin încheierea XXX de judecătorul de drepturi şi libertăţi de la XXX. XXX, definitivă prin încheierea XXX completului judecătorilor de drepturi şi libertăţi de la XXX(MAP nr. XXX).
În baza art. 274 alin. 1 NCPP obligă pe inculpat la plata sumei de XXX cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat.
În baza art. 274 alin 1 teza finală NCPP cheltuielile judiciare în cuantum de XXX – reprezentând onorariu apărător oficiu inculpat (av. XXX – Vasilica – XXX– cameră preliminară/fond) rămân în sarcina statului.
Cu apel în 10 zile de la data comunicării hotărârii.
Executorie în ce priveşte măsura preventivă, potrivit art. 399 alin. 4 NCPP.
Pronunţată azi, XXX, prin punerea hotărârii la dispoziţia inculpatului şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei. - Data: 26 aprilie 2023Ora: 10:00Complet: C1a CP/FSolutie: Încheiere Pronuntata in data de 26 aprilie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 26 aprilie 2023Rezumat:
stabileşte deliberarea, redactarea şi pronun?area la XXX