Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 2595/249/2022 înregistrat la Judecatoria Lehliu Gara



Judecatoria Lehliu Gara Adresa: Lehliu Gara, strada Pompierilor nr. 3-4, cod postal 915300, Localitate: Lehliu-Gara, Județ: Calarasi Telefon: 0242 / 640 823, Fax: 0242 / 640 689, E-mail: jud-lehliugara@just.ro
Jurisprudență Judecatoria Lehliu Gara


Informații Dosar nr. 2595/249/2022
Stadiu procesual: Apel | Materie: Penal | Obiectul dosarului: conducerea unui vehicul fără permis de conducere (art.335 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 25 noiembrie 2022 | Data ultimei modificari: 9 octombrie 2023
Părțile din dosar și calitatea acestora
Apelant Inculpat: X
Inculpat: X
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.

Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: X | Data: 3 noiembrie 2022

Sedinte de judecata Dosar nr. 2595/249/2022Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Judecătoria LEHLIUGARAStadiu procesual: Fond
  1. Data: 16 martie 2023Ora: 11:00
    Complet: C4cc
    Solutie: ÃŽncheiere Pronuntata in data de 16 martie 2023
    Tip solutie: Încheiere indreptareeroaremateriala
    Data document: 16 martie 2023
    Rezumat:
    Admite sesizarea formulată de judecătorul delegat cu executarea privitor la eroarea materială.
    Dispune îndreptarea erorii materiale din sentinţa penală nr. XXXţată de Judecătoria Lehliu Gară în dosarul nr. XXX, în sensul că se va menţiona data pronunţării de către Judecătoria Tulcea a sentinţei penale nr. XXXţionată inculpatului Păun Florin ca fiind XXX, în loc de XXX, cum în mod greşit s-a indicat.
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea încheierii.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi – XXX.
  2. Data: 26 octombrie 2022Ora: 09:00
    Complet: C4a CP/F
    Solutie: Soluţionare Pronuntata in data de 26 octombrie 2022
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 26 octombrie 2022
    Rezumat:
    În baza art.336 alin.1 C.pen. cu aplic. art. 41 alin.1 C. p, art.396 alin.10 Cpp condamnă pe inculpatul PĂXXX () la 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului.
    În baza art. 335 alin. 2 C.pen cu aplic. art. 41 alin.1 C. p, art.396 alin.10 Cpp condamnă pe inculpatul PĂXXX la 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană al cărei permis de conducere a fost anulat.
    În baza art.38 al.2 Cp, art.39 alin.1, lit.b Cp aplică inculpatului Păun Florin pedeapsa principală cea mai grea, de 1 an închisoare, la care se adaugă 2 luni, reprezentând o treime din cealaltă pedeapsă stabilită (XXX din 6 luni = 2 luni), inculpatul urmând să execute pedeapsa principală de 1 an şi 2 luni închisoare.
    În baza art. 104 alin. 2 Cod penal rap. la art. 43 alin. 1 CP revocă liberarea condiţionată acordată inculpatului prin sentinţa penală nr. XXXţată de Judecătoria Tulcea, dispune executarea restului de 953 de zile închisoare rămas neexecutat din pedeapsa de 6 ani şi 4 luni închisoare aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. XXXţată de Judecătoria Lehliu-Gară, rămasă definitivă prin decizia XXXă nr. XXXţii de Apel Bucureşti, rest care se adaugă la pedeapsa aplicată prin prezenta sentinţă, de 1 an şi 2 luni închisoare, astfel că în final inculpatul Păun Florin execută, în regim de detenţie, pedeapsa principală de 1 an, 2 luni şi 953 de zile închisoare.
    În baza art. 45 alin. 1 CP inculpatul Păun Florin execută pedeapsa complementară constând în interzicerea pe o perioadă de 3 ani a exercitării drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat prev. de art.66 alin.1, lit. a, b C. pen, aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. XXXţată de Judecătoria Lehliu-Gară, rămasă definitivă prin decizia XXXă nr. XXXţii de Apel Bucureşti, pedeapsă ce se execută după executarea pedepsei închisorii, după graţierea totală ori a restului de pedeapsă, după împlinirea termenului de prescripţie a executării pedepsei sau după expirarea termenului de supraveghere a liberării condiţionate.
    În baza art.45 alin.1 şi 5 Cp inculpatul Păun Florin execută pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prev. de art.66 alin.1, lit. a, b C. pen de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. XXXţată de Judecătoria Lehliu-Gară, rămasă definitivă prin decizia XXXă nr. XXXţii de Apel Bucureşti, pedeapsă ce se execută de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale.
    În baza art.399 alin.1 C.pp menţine starea de arest preventiv a inculpatului XXX.
    În baza art. 404 al. 4 lit. a C.p.p. rap la art.72 alin.1 C.p. deduce din pedeapsa închisorii aplicate inculpatului Păun Florin perioada reţinerii şi arestării preventive de la XXX la zi.
    În baza art. 274 alin.1 C.p.p obligă pe inculpatul Păun Florin la plata sumei de XXX, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, sumă în care nu este inclus onorariul avocatului desemnat din oficiu pentru inculpat, onorariu în cuantum total de XXX, pentru asisten?a juridică in cadrul camerei preliminare ?i fond (d-na av. XXX din Baroul Călăraşi), acesta urmând a fi avansat din fondurile Ministerului Justiţiei şi rămânând în sarcina statului.
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia inculpatului şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, azi – XXX.
  3. Data: 21 octombrie 2022Ora: 09:00
    Complet: C4a CP/F
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 21 octombrie 2022
    Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțării
    Data document: 21 octombrie 2022
    Rezumat:
    la data de XXX
  4. Data: 28 septembrie 2022Ora: 09:30
    Complet: C4a CP/F
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 28 septembrie 2022
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 28 septembrie 2022
    Rezumat:
    În baza art. 391 alin. 1 C.p.p va stabili termen pentru deliberare, redactarea şi pronunţarea hotărârii la data de XXX prin punerea hotărârii la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei
Sedinte la Curtea de Apel BUCURESTIStadiu procesual: Apel
  1. Data: 23 februarie 2023Ora: 09:00
    Complet: S2 C 1 A
    Solutie: Respins apel Pronuntata in data de 23 februarie 2023
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 23 februarie 2023
    Rezumat:
    XXX/În baza art. 421 pct. 1 lit. b C.p.p. respinge, ca nefondat, apelul declarat de inculpatul Păun Florin împotriva sentin?ei penale nr. XXXţate de Judecătoria Lehliu-Gară.
    În baza art. 422 C.p.p. rap. la art. 72 alin. 1 C.p., deduce din pedeapsa aplicată perioada reţinerii şi arestării preventive, de la XXX la zi.
    În baza art. 275 alin. 2 C.p.p., obligă apelantul-inculpat la plata sumei de XXX, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat.
    Onorariul apărătorului din oficiu, în cuantum de XXX, se avansează din fondurile Ministerului Justiţiei.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 405 alin. 1 C.p.p., azi, XXX.
  2. Data: 23 ianuarie 2023Ora: 09:00
    Complet: S2 C 1 A
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 23 ianuarie 2023
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 23 ianuarie 2023
    Rezumat:
    Pe fond, stabileşte pronunţarea la data de XXX.

    În baza art. 420 alin. 11, art. 362 alin. 2 şi art. 208 alin. 4 C.p.p. constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestului preventiv a inculpatului XXX, măsură pe care o menţine.
    Definitivă.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 405 alin. 1 C.p.p., azi, XXX.
  3. Data: 28 noiembrie 2022Ora: 09:00
    Complet: S2 C 1 A
    Solutie: ÃŽncheiere Pronuntata in data de 28 noiembrie 2022
    Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazadejudecata
    Data document: 28 noiembrie 2022
    Rezumat:
    ÃŽNCH/A

    În baza art. 420 alin. 11, art. 362 alin. 2 şi art. 208 alin. 4 C.p.p. constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestului preventiv a inculpatului XXX, măsură pe care o menţine.
    Definitivă.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor ?i procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, azi, XXX.