Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 2862/241/2023 înregistrat la Judecatoria Horezu



Judecatoria Horezu Adresa: strada 1 Decembrie nr. 8, Localitate: Horezu, Județ: Valcea Telefon: (0250)860879, Fax: (0250)860716, E-mail: jud-horezu@just.ro
Jurisprudență Judecatoria Horezu


Informații Dosar nr. 2862/241/2023
Stadiu procesual: Apel | Materie: Penal | Obiectul dosarului: lovirea sau alte violenţe (art.193 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 4 februarie 2025 | Data ultimei modificari: 8 mai 2025
Părțile din dosar și calitatea acestora
Apelant Inculpat: J. C. M.
Intimat Parte civilă: I. M.
Inculpat: J. C. M.
Parte civilă: I. M.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: J. C. M. | Data: 9 ianuarie 2025

Sedinte de judecata Dosar nr. 2862/241/2023Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel PITESTIStadiu procesual: Apel
  1. Data: 8 mai 2025Ora: 09:00
    Complet: Penal - C 4 A - Tr. Manual
    Solutie: Nefondat Pronuntata in data de 8 mai 2025
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 8 mai 2025
    Rezumat:
    În baza art.421 alin.1 pct.1 lit.b Cod procedură penală, respinge, ca nefondat, apelul declarat de apelantul-inculpat, XXX împotriva sentinţei penale nr. XXX, intimat-parte civilă fiind XXX.
    În baza art.275 alin.2 C.pr.pen., obligă apelantul-inculpat, XXX, la plata sumei de XXX, reprezentând cheltuielile judiciare avansate de stat, aferente soluţionării prezentului apel.
    Definitivă.
    Pronunţată astăzi, 08 mai 2025, la XXX– Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art.405 alin.1 teza a II-a C.pr.pen.
  2. Data: 24 martie 2025Ora: 09:00
    Complet: Penal-C4A
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 24 martie 2025
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 24 martie 2025
    Rezumat:
    Stabileşte pronunţarea la data de XXX.
Sedinte la Judecătoria HOREZUStadiu procesual: Fond
  1. Data: 19 decembrie 2024Ora: 09:00
    Complet: C.4 - AMÂNARE PRONUNŢĂRI
    Solutie: Soluţionare Pronuntata in data de 19 decembrie 2024
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 19 decembrie 2024
    Rezumat:
    În baza art. art. 396 (1) şi (2) C.pen. condamnă pe inculpatul XXX cu antecedente penale la pedeapsa de:
    - 6 luni pentru săvârşirea infracţiunii de lovire sau alte violenţe prevăzută de art. 193 alin.2 Cod penal;
    - 6 luni pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere prevăzută de art. 253 alin.1 Cod penal;
    - 6 luni pentru săvârşirea infracţiunii de tulburarea ordinii şi liniştii publice prevăzută de art. 371 alin.1 Cod penal.
    În temeiul art. 39 alin. (1) lit. b) C.pen., dispune cont XXX ?i aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, 6 (?ase) luni închisoare, la care adaugă un spor de o treime din totalul celorlalte două pedepse (4 luni), rezultând o pedeapsă finală de 10 (zece) luni închisoare.
    În baza art. 91 C. pen. rap. la art. 92 C. pen., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe durata unui termen de supraveghere de 3 ani.
    În baza art. 93 alin. (1) C. pen. obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
    a) să se prezinte la Serviciul de XXX, la datele fixate de acesta;
    b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
    c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
    d) să comunice schimbarea locului de muncă;
    e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
    În baza art. 94 alin. (1) C. pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute de art. 93 alin. (1) lit. c)-e) se comunică Serviciului de XXX.
    În baza art. 93 alin. (2) C. pen., impune inculpatului ca, pe durata termenului de supraveghere, să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate.
    În baza art. 93 alin. (3) C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei comunei Măldăre?ti, jude?ul Vâlcea sau la Primăria oraşului Horezu, acelaşi judeţ, pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare.
    În baza art. 91 alin. (4) C. pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 din Codul penal referitoare la revocarea beneficiului suspendării executării pedepsei în cazul nerespectării măsurilor impuse, neexecutării obligaţiilor ce îi revin sau a săvârşirii unei noi infracţiuni în termenul de supraveghere.
    În temeiul art. 72 Cod penal deduce din pedeapsa rezultantă de 10 (zece) luni închisoare, reţinerea pentru o perioadă de 24 ore, începând cu data de XXX, ora 17:00, până la data de XXX ora 17:00.
    În conformitate cu dispoziţiile art. 19, art. 20 şi art. 25 din C. de proc. pen. rap. la art. 1357 din C. civ.. admite în parte acţiunea civilă şi obligă pe inculpat la plata către partea civilă XXX la plata următoarelor sume: XXX - daune morale şi 1911.XXX - daune materiale.
    În baza art. 274 alin. (1) din C. de proc. pen. obligă inculpatul la plata sumei de XXX, cheltuieli judiciare către stat, din care suma de XXX aferentă urmăririi penale.
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Apelul se depune la XXX.
    Pronunţată prin punerea la dispoziţie a soluţiei prin intermediul grefei instanţei, astăzi, XXX.

    Preşedinte,
  2. Data: 5 decembrie 2024Ora: 10:00
    Complet: C.4
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 5 decembrie 2024
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 5 decembrie 2024
    Rezumat:
    Amână pronunţarea în cauză la data de XXX.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, XXX.
  3. Data: 26 septembrie 2024Ora: 10:00
    Complet: C.4
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 26 septembrie 2024
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 26 septembrie 2024
    Rezumat:
    În vederea administrării unor probe suplimentare, amână judecarea cauzei la data de XXX.
  4. Data: 13 iunie 2024Ora: 10:00
    Complet: C.4
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 13 iunie 2024
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 13 iunie 2024
    Rezumat:
    În vederea administrării probelor propuse, amână judecarea cauzei la data de XXX.
  5. Data: 6 iunie 2024Ora: 10:00
    Complet: C.4
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 6 iunie 2024
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 6 iunie 2024
    Rezumat:
    Faţă de solicitarea apărătorului de a pregăti apărarea, amână judecarea cauzei la data de XXX.
  6. Data: 6 iunie 2024Ora: 09:00
    Complet: C.4.PC
    Solutie: Termen preschimbat Pronuntata in data de 6 iunie 2024
    Rezumat:
    În baza deciziei nr. XXX, dosarul XXX fost repartizat completului C4.
✔ Urmărește dosar Ξ Printează