Dosar nr. 539/832/2022 înregistrat la Judecatoria Faget
Informații Dosar nr. 539/832/2022
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (art.336 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 9 iunie 2022 | Data ultimei modificari: 21 octombrie 2022
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 539/832/2022Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Judecătoria FAGETStadiu procesual: Fond
- Data: 21 octombrie 2022Ora: 10:00Complet: C6PSolutie: Amânarea aplicării pedepsei Pronuntata in data de 21 octombrie 2022Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 21 octombrie 2022Rezumat:
În temeiul art. 336 alin. (1) Cod pen. cu aplic. art. 396 alin. (1), (4) şi (10) Cod proc.pen., stabileste pentru inculpatul XXX, pedeapsa de 1 an si 2 luni închisoare pentru săvârsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substante (fapta din XXX).
În temeiul art. 17 alin. (2) Cod proc.pen. raportat la art. 83 Cod pen., amână aplicarea pedepsei de 1 an si 2 luni închisoare stabilită în sarcina inculpatului XXX, pe durata termenului de supraveghere de 2 ani calculat de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri, conform art. 84 Cod pen.
În temeiul art. 85 alin. (1) Cod pen., pe durata termenului de supraveghere inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de XXX, la datele fixate de acesta;
b) să primească vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunte, în prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depăseste 5 zile, precum si întoarcerea;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informatii si documente de natură a permite cont XXX existentă.
În temeiul art. 85 alin. 2 lit. b Cod penal, va impune inculpatului să execute obligatia de a presta muncă neremunerată în folosul comunitătii pe o perioadă de 40 zile la una dintre următoarele două institutii: Primăria Municipiului Orăstie si Biblioteca Judeteană XXX - Deva, în conformitate cu dispozitiile art. 51 şi 52 din XXX privind executarea pedepselor, a măsurilor educative si a altor măsuri neprivative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal.
În temeiul art. 85 alin. 2 lit. c Cod penal, va impune inculpatului obligatia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de XXX.
În baza art. 86 alin. 1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) se comunică Serviciului de XXX.
În temeiul art. 404 alin. (3) Cod proc.pen. şi art. 88 C.pen., atrage atentia inculpatului asupra consecintelor nerespectării măsurilor de supraveghere si obligatiilor impuse, precum si ale săvârsirii de noi infractiuni în cursul termenului de supraveghere, respectiv dacă pe parcursul termenului de supraveghere persoana supravegheată, cu rea-credintă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligatiile impuse ori stabilite de lege ori săvârseste o nouă infractiune intentionată, instanta revocă amânarea si dispune aplicarea si executarea pedepsei în regim de detentie.
În temeiul art. 274 alin. (1) Cod proc.pen., obligă pe inculpat la plata sumei de XXX, reprezentând cheltuielile efectuate în faza de urmărire penală (XXX, conform mentiunii din rechizitoriu), camera preliminară si judecată (XXX).
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei hotărârii pentru procuror si inculpat.
Pronuntată prin punerea solutie la dispozitia XXXărtilor prin intermediul grefei instantei, azi, XXX. - Data: 14 octombrie 2022Ora: 10:00Complet: C6PSolutie: Amână pronunÅ£area Pronuntata in data de 14 octombrie 2022Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 14 octombrie 2022Rezumat:
Fixează termen pentru deliberarea, pronuntarea si redactarea hotărârii la data de XXX, când sentinta XXXă va fi pusă la dispozitia XXX si a părtilor prin mijlocirea grefei instantei.
Pronuntată în sedintă publică, astăzi, XXX.