Dosar nr. 301/832/2022 înregistrat la Judecatoria Faget
Informații Dosar nr. 301/832/2022
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (art.336 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 4 aprilie 2022 | Data ultimei modificari: 19 iulie 2022
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 301/832/2022Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Judecătoria FAGETStadiu procesual: Fond
- Data: 19 iulie 2022Ora: 10:00Complet: C5PSolutie: Amânarea aplicării pedepsei Pronuntata in data de 19 iulie 2022Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 19 iulie 2022Rezumat:
HOT:
În baza art. 336 alin. 2 C.pen. rap. la art. 396 alin. 10 C.proc.pen., cu referire la art. 83 C.pen., stabileste pedeapsa de 10 luni închisoare în sarcina inculpatului XXX, pentru săvârsirea infractiunii de conducerea unui vehicul sub influenta substantelor psihoactive, faptă pedepsită si prevăzută de art. 336 alin.2 Cod penal.
În baza art. 83 alin. 1-3 Cod penal amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere, stabilit în conditiile art. 84 Cod penal, de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri.
În baza art. 85 alin. 1 Cod penal pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de XXX, la datele fixate de acesta;
b) să primească vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunte, în prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depăseste 5 zile, precum si întoarcerea;
d) să comunice schimbarea locului de muncă, dacă va fi cazul;
e) să comunice informatii si documente de natură a permite cont XXX existentă.
În baza art. 86 alin. 1 C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) C. pen. se comunică Serviciului de XXX.
În baza art. 85 alin. (2) lit. b) Cod penal impune inculpatului XXX, pe durata termenului de supraveghere, obligatia de a presta muncă neremunerată în folosul comunitătii în cadrul Primăriei municipiului Lugoj sau XXX, judetul Timis, pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare.
În baza art. 86 alin. 1 C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) C. pen. se comunică Serviciului de Probaţtune Timis.
În baza art. 404 alin. 3 C. proc. pen., atrage atentia inculpatului XXX asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere si obligatiilor impuse si ale săvârsirii de noi infractiuni în cursul termenului de supraveghere, respectiv a dispozitiilor art. 88 Cod penal privind cazurile de revocare a amânării si de aplicare si executare a pedepsei stabilite, cu aplicare, după caz, inclusiv a regulilor de la concursul de infractiuni.
În baza art. 274 alin. 1 C. proc. pen., obligă inculpatul XXX la plata sumei de XXX (din care suma de XXX aferentă fazei de urmărire penală), cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii.
Pronuntată în sedintă publică, azi, XXX. Presedinte, - Data: 23 iunie 2022Ora: 10:00Complet: C5PSolutie: Amână pronunÅ£area Pronuntata in data de 23 iunie 2022Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 23 iunie 2022Rezumat:
Amână deliberarea, pronuntarea si redactarea hotărârii la data de XXX, când sentinta XXXă va fi pusă la dispozitia XXX si a părţilor prin mijlocirea grefei instantei.