Dosar nr. 1896/216/2006 înregistrat la Judecatoria Curtea de Arges-Arges
Informații Dosar nr. 1896/216/2006
Stadiu procesual: Fond | Materie: Civil | Obiectul dosarului: Acţiuni fond funciar
Data inregistrarii dosarului: 13 iulie 2006 | Data ultimei modificari: 2 iunie 2013
Părțile din dosar și calitatea acestora
Petent: N. V.
Petent: N. E.
Petent: S. L.
Petent: B. I.
Petent: B. S.
Petent: C. G.
Petent: C. I.
Petent: C. P.
Intimat: C. J. A. P. S. D. D. P. A. T.
Intimat: C. D. A. A. L. F. F. P.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 1896/216/2006Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Judecătoria CURTEADEARGESStadiu procesual: Fond
- Data: 26 februarie 2007Ora: 8:30Complet: COMPLET 2 FOND FUNCIAR - luniSolutie: SoluţionareRezumat:
Admite în parte plângerea formulată de petenţiiXXX XXXX XX şi XXX, domiciliaţi în comuna Pietroşani, judeţul Argeş,în cont XXX: XXX şi XXX, judeţul Argeş.
Dispune reconstituirea dreptului de proprietate în favoarea petenţilor asupra cotei de XXX din pădurea Vărzăroaia în suprafaţă de 209,8 ha, astfel cum a fost identificată de expertul cauzei.
Ia act că petenţii nu au solicitat cheltuieli de judecată.
Cu recurs în 15 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedin ţă publică, azi XXX.
PREŞEDINTE, GREFIER,
XXX - Data: 29 ianuarie 2007Ora: 8:30Complet: COMPLET 2 FOND FUNCIAR - luniSolutie: AmânatRezumat:
Prorogă excepţia lipsei de reprezentant pentru petenţii: XXX şi XXX pentru termenul viitor, termen pentru când se vor cita aceşti petenţi.
Respinge excepţia lipsei calităţii de reprezentant a d-nei avocat XXX în raport XXX petenta XXX.
Pune în vedere petenţilor XXX,XXX şi XXX să depună actele de stare civilă pentru a face calitatea procesuală activă a plângerii sub sancţiunea prev. de art. 155 in d.1 C.pr.civ.
Se amendează expertul XXX, expert numit în cauză cu suma de XXX pentru nedepunerea lucrării în termen procedural.
Executorie şi cu drept de reexaminare.
Se emite adresă expertului numit în cauză prin care i se aduce la cunoştinţă că a fost amendat cu suma de XXX, i se pune în vedere să depună lucrarea la dosarul XXX, întrucât în caz cont XXX.
Se citează petenţii XXX şi XXX şi intimata XXX de XXX.
Amână cauza la data de XXX.
Cu recurs odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţa publică, azi XXX.
PREŞEDINTE, XXX verbal XXX ă terminarea şedinţei de judecată din XXX, s-a depus de la biroul arhivă, raportul XXX expertiză tehnică, prin fax, motiv pentru care s-a revenit asupra măsurii amenzii şi se va emite adresă acestui expert pentru a depune la dosarul XXX lucrarea în original şi să facă dovada convocării părţilor în teren în condiţiile art.208 C.pr.civ. In caz cont XXX.
Drept pentru care s-a încheiat prezentul proces verbal, azi XXX, ora 15,00.
XXX - Data: 18 decembrie 2006Ora: 8:30Complet: COMPLET 2 FOND FUNCIAR - luniSolutie: AmânatRezumat:
Se revine cu adresă expertului numit în cauză să efectueze lucrarea şi să o depună la dosarul XXX, cu menţiunea că în caz cont XXX.
Se citează petenţii XXX şi XXX şi intimata XXX de XXX.
Pune în vedere petenţilor XXX, XXX şi XXX să depună acte de stare civilă pentru a face dovada calităţii procesuale active a plângerii, sub sancţiunea suspendării în baza art. 155 ind.1 C.pr.civ.
Se citează intimata XXX de XXX.
Amână cauza la data de XXX.
Cu recurs odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţa publică, azi XXX.
PREŞEDINTE, GREFIER,
XXX - Data: 13 noiembrie 2006Ora: 8:30Complet: COMPLET 2 FOND FUNCIAR - luniSolutie: AmânatRezumat:
Se revine cu adresă expertului numit în cauză să efectueze lucrarea şi să o depun ă la dosarul XXX citează intimata XXX de XXX.
Amână cauza la data de XXX.
Cu recurs odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţa publică, azi XXX.
PREŞEDINTE, GREFIER,
XXX - Data: 16 octombrie 2006Ora: 8:30Complet: COMPLET 2 FOND FUNCIAR - luniSolutie: AmânatRezumat:
In baza art. 167 C.pr.civ încuviinţează proba cu înscrisuri pentru petenţi şi proba cu efectuarea unei expertize topografică având ca obiective cele menţionate în scris, de petenţi:
1.identiFicarea in schiţa şi vecinătăţi a terenului ce face obiectul plângerii,
2. să concluzioneze expertul dacă terenul poate fi retrocedat în natură pe vechiul amplasament sau din rezervă,
3. dacă au fost puse în posesie pe acest teren alte persoane sau este liber, iar dacă au fost puse în posesie alte persoane să precizeze în baza căror acte.
4. să precizeze situaţia juridică terenului la data de 1.01.1990 şi până în prezent.
Instanţa din oficiu dispune suplimentarea raportului cu următoarele obiective:
1.să stabilească expertul pe baza existentei documentaţiei de la comisia locală de fond funciar situaţia juridică a terenului revendicat respectiv dacă terenul a fost înscris în registrul agricol pe numele autorului XXX, situaţie în care se va ataşa şi fotocopie de pe registrul agricol;
2. să stabilească amplasamentul exact al terenului şi pe baza declaraţiilor martorilor funciari,care prezintă acte de proprietate pentru terenurile limitrofe limitate,
3.să stabilească pe baza studierii documentaţiei dacă părţile au mai solicitat reconstituirea dreptului de proprietate pe acest teren din anul 1991 până în prezent;
4.să stabilească dacă s-au mai emis acte de proprietate pentru alte persoane în baza legilor fondului funciar de pe urma autorului XXX, pentru terenul care face obiectul litigiului.
Numeşte expert tehnic prin acordul părţilor, pe expertul XXX cu un onorariu provizoriu în sumă de XXX în sarcina petenţilor.
Pune în vedere petenţilor să achite onorariul pentru expert în termen procedural de 5 zile, sub sancţiunea decăderii din probă.
Se emite adresă expertului numit în cauză să se prezinte la instanţă pentru a lua cunoştinţă de obiectivele lucrării, să efectueze lucrarea şi să o depună la dosarul XXX emite adresă la Biroul de XXX –Piteşti pentru a aduce la cunoştinţă numirea expertului XXX şi onorariul stabilit.
Pune în vedere petenţilor,că au obligaţia de a prezenta martori funciari care deţin acte de proprietate pe terenurile limitrofe la întocmirea raportului de expertiză tehnica, sub sancţiunea decăderii din probă.
Se citează intimata XXX de XXX.
Amână cauza la data de XXX.
Pronunţată în şedinţa publică, azi XXX.
PREŞEDINTE, GREFIER,
XXX - Data: 25 septembrie 2006Ora: 8:30Complet: COMPLET 2 FOND FUNCIAR - luni
- Data: 17 august 2006Ora: 8:30Complet: COMPLET VACANŢĂ