Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 2052/200/2007 înregistrat la Judecatoria Buzau



Judecatoria Buzau Adresa: Municipiul Buzau, Bd. Nicolae Balcescu nr. 8, judetul Buzau, Localitate: Buzau, Județ: Buzau Telefon: 238719440, Fax: 238717962, E-mail: jud.buzau@just.ro
Jurisprudență Judecatoria Buzau


Informații Dosar nr. 2052/200/2007
Stadiu procesual: Recurs | Materie: Civil | Obiectul dosarului: partaj judiciar
Data inregistrarii dosarului: 14 decembrie 2007 | Data ultimei modificari: 29 ianuarie 2017
Părțile din dosar și calitatea acestora
Recurent Reclamant: X
Recurent Reclamant: T. N.
Intimat Pârât: G. I.
Intimat Pârât: V. Z.
Intimat Pârât: R. E.
Apelant: X
Apelant: T. N.
Intimat: G. I.
Intimat: V. Z.
Intimat: R. E.
Reclamant: X
Reclamant: T. N.
Pârât: G. I.
Pârât: V. Z.
Pârât: R. E.
Martor: C. C.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 2052/200/2007Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel PLOIESTIStadiu procesual: Recurs
  1. Data: 25 ianuarie 2008Ora: 9:00
    Complet: 5R CIV
    Solutie: Soluţionare
    Rezumat:
    Respins recursul ca nefondat.Irevocabilă.Pronunţată în şedinţa publică.
Sedinte la Tribunalul BUZAUStadiu procesual: Apel
  1. Data: 30 noiembrie 2007Ora: 9:00
    Complet: CA3
    Solutie: ÃŽncheiere
    Rezumat:
    Respinge cererea ca neîntemeiată. Cu drept de recurs.
  2. Data: 5 octombrie 2007Ora: 9:00
    Complet: CA3
    Solutie: Soluţionare
    Rezumat:
    Conform art.XXX proc.civ. anulează hotărârea atacată şi trimite cauza la Judecătoria Pogoanele spre competentă soluţionare.Definitivă.Cu recurs.
  3. Data: 7 septembrie 2007Ora: 9:00
    Complet: CA3
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    pentru a se lua cunoştinţă de motivele de apel
Sedinte la Judecătoria BUZAUStadiu procesual: Fond
  1. Data: 10 iulie 2007Ora: 12:00
    Complet: CC14
    Solutie: Admis fond în parte
    Rezumat:
    Admite excepţia prescripţiei extinctive a cererii de reducţiune a liberalităţilor excesive invocată de pârâţi.
    Respinge excepţia prescripţiei extinctive a cererii de anulare a certificatului de moştenitor nr. XXXă de pârâţi.
    Admite în parte acţiunea formulată de reclamanţii TOMA NIŢĂ şi XXX în cont XXX pârâtele XXX domiciliată, XXX şi XXX.
    Declară deschise succesiunile defuncţilor XXX decedată la XXXşi XXX decedat la XXX Constată că reclamanţii Toma Niţă şi XXX precum şi pârâtele XXX şi XXX sunt străini de succesiunile defuncţilor XXX şi XXX, prin neacceptare în termen legal.
    Constată că de pe urma defuncţilor XXX şi XXX a rămas ca moştenitor acceptant pârâta XXX, în calitate de fiică, cu o cotă de XXX din masa succesorală
    Atribuie pârâtei XXX întreaga masă succesorală rămasă de pe urma defuncţilor XXX şi XXX.
    Respinge capetele de cerere referitoare la: anularea în parte a certificatului de moştenitor nr. XXXţean Buzău, reducţiunea liberalităţilor excesive, obligarea pârâtei XXX să aducă la masa de împărţit cont XXX cotităţii disponibile din suprafaţa de 1,5 ha teren, constatarea calităţii de bun propriu al reclamanţilor Toma Niţă şi XXX a imobilului casă de locuit compus din 3 camere, construcţie cu zid din paiantă învelită cu ţiglă.
    Compensează în totalitate cheltuielile de judecată.
    După rămânerea sa definitivă şi irevocabilă prezenta hotărâre se va comunica organului fiscal competent.
    Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare.
    Pronunţată în şedinţă publică astăzi, XXX.
  2. Data: 3 iulie 2007Ora: 12:00
    Complet: CC14
    Solutie: ÃŽncheiere
    Rezumat:
    Amana pronuntarea la data de XXX
  3. Data: 12 iunie 2007Ora: 12:00
    Complet: CC14
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    In vederea audierii celui de-al doilea martor încuviinţat pentru reclamanţi, respectiv XXX, îl va cita cu mandat de aducere şi va amâna judecarea cauzei
  4. Data: 15 mai 2007Ora: 12:00
    Complet: CC14
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    Încuviinţează pentru părţi proba cu înscrisuri, interogatoriu şi proba cu câte 2 martori pentru fiecare, punându-le în vedere, conform art. 186 alin. 2 rap. la art. 170 C.pr.civ., să depună lista cu numele şi adresa XXX, sub sancţiunea decăderii din această probă.
    Prorogă discutarea probelor privind cercetarea la faţa locului şi proba cu expertiza specialitatea topografie şi specialitatea cadastru.
    Pune în vedere reclamanţilor să se prezinte personal cu actul de identitate la următorul termen de judecată în vederea administrării probei cu interogatoriu, sub sancţiunea prevăzută de art. 225 C.pr.civ.
    Emiterea unei adrese către XXX Buzău pentru a ne comunica dosarul XXX nr. XXXţean Buzău privind succesiunea defuncţilor XXX, decedată la data de XXXşi XXX, decedat la data de XXX, cu ultimul domiciliu în com. Smeeni, sat Sălcioara, jud. Buzău.
    Citarea pârâţilor cu menÅ£iunea â€personal la interogatoriuâ€, sub sancÅ£iunea prev. de art. 225 C.pr.civ., reclamanÅ£ii având termen în cunoÅŸtinţă.
    Amână judecarea cauzei la data de XXX, CC 4, ora 12.
    Pronunţată în şedinţă publică astăzi, XXX.
  5. Data: 10 aprilie 2007Ora: 12:00
    Complet: CC14
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    Încuviinţează cererea reclamanţilor de acordare a unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul întâmpinării.
    Pune în vedere reclamanţilor să depună la dosarul XXX certificat de deces pentru XXX, anexele I pentru cei doi defuncţi, certificat fiscal pentru bunurile succesorale şi bunurile proprii şi acte de stare civilă: certificat de naştere pentru reclamanţi.
    Pune în vedere pârâţilor să depună la dosar XXX de stare civilă şi anume certificate de naştere şi de căsătorie pentru doamne.
    Citarea pârâţilor, reclamanţii având termen în cunoştinţă.
    Amână judecarea cauzei la data de XXX, CC 4, ora 12.
    Pronunţată în şedinţă publică astăzi, XXX.
✔ Urmărește dosar Ξ Printează