Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 780/199/2021 înregistrat la Judecatoria Buhusi



Judecatoria Buhusi Adresa: strada Dr. Carol Davilla nr. 1, Buhusi, jud. Bacau, Localitate: Buhusi, Județ: Bacau Telefon: 0234/265744, Fax: 0234/265744, E-mail: judecatoria-buhusi-gref@just.ro
Jurisprudență Judecatoria Buhusi


Informații Dosar nr. 780/199/2021
Stadiu procesual: Apel | Materie: Penal | Obiectul dosarului: lovirea sau alte violenţe (art.193 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 16 martie 2022 | Data ultimei modificari: 29 iunie 2022
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat Inculpat: B. V. C. C.
Apelant PERSOANĂ VĂTĂMATĂ: B. C. G.
Intimat Parte civilă: S. P. D. E. A. B.
Inculpat: B. V. C. C.
Parte vătămată: B. C. G.
Parte vătămată: S. P. D. E. A. B.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: B. C. G. | Data: 11 martie 2022

Sedinte de judecata Dosar nr. 780/199/2021Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel BACAUStadiu procesual: Apel
  1. Data: 29 iunie 2022Ora: 8:30
    Complet: A 5 amânări
    Solutie: Schimbat în parte Pronuntata in data de 29 iunie 2022
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 29 iunie 2022
    Rezumat:
    In baza art.421 pct.2 lit.a Cod proc.pen., admite apelul declarat de apelantul-parte civilă XXX împotriva sentinţei penale nr. XXXţată de Judecătoria Buhuşi în dosarul nr. XXX
    Desfiinţează în parte sentinţa penală apelată, în latura penală, în ceea ce priveşte cuantumul pedepsei amenzii penale aplicate inculpatului XXX, în latura civilă cu privire la daunele materiale şi la cuantumul daunelor morale acordate părţii civile XXX şi cu privire la cheltuielile judiciare acordate acestei părţi civile.
    Rejudecând cauza, în aceste limite:
    Majorează cuantumul pedepsei amenzii penale aplicate inculpatului XXX de la 1200 de lei la 4000 de lei (reprezentând 200 de zile-amendă înmulţit cu 20 de lei, cuantumul unei zile-amendă) pentru savârşirea infracţiunii de lovire sau alte violenţe, faptă prevăzută de art. 193 al.2 Cod penal.
    Majorează cuantumul daunelor morale acordate părţii civile XXX de la 500 de lei la 3000 de lei.
    Respinge celelalte pretenţii civile formulate de partea civilă XXX ca neîntemeiate.
    In baza art.276 al.1,2 C.proc.pen., obligă pe inculpatul XXX - Cosmin sa plateasca părţii civile XXX suma de XXX, cu titlu de cheltuieli efectuate în cadrul procesului penal, reprezentând cont XXX.
    Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei apelate şi înlătură dispoziţiile contrare.
    In baza art.275 alin.3 Cod proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat în apel rămân în sarcina statului.
    Definitivă.
    Pronunţată azi XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei.
  2. Data: 28 aprilie 2022Ora: 09:00
    Complet: A 5
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 28 aprilie 2022
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 28 aprilie 2022
    Rezumat:
    În baza art.420, alin.11 c.pr.pen., raportat la art.391, alin.1 c.pr.pen., amână pronunţarea la XXX, prin punerea la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, XXX.
Sedinte la Judecătoria BUHUSIStadiu procesual: Fond
  1. Data: 17 februarie 2022Ora: 09:00
    Complet: C11
    Solutie: Condamnare Pronuntata in data de 17 februarie 2022
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 17 februarie 2022
    Rezumat:
    XXX,
    ÃŽN XXX
    HOTARAÅžTE:

    Condamna pe inculpatul XXX - COSMIN,....... la pedeapsa amenzii penale în cuantum de XXX, reprezentând un număr de 120 zile-amendă înmulţit cu suma de XXX corespunzătoare unei zile amendă pentru savârşirea infracţiunii de lovire sau alte violenţe, faptă prev. şi ped. de art. 193 al. 1 Cod penal.
    Atrage atenţia inculpatului XXX - COSMIN asupra dispoziţiilor art. 63 C. pen. cu privire la înlocuirea, în caz de neexecutare cu rea-credinţă, a pedepsii amenzii aplicate, cu închisoarea.
    În temeiul art. 25 C. proc. pen., art. 397 C. proc. pen. raportat la art. 1.349 C. civ., art. 1.357 C. civ. şi art. 1.382 C. civ. admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă XXX şi îl va obliga, pe inculpatul XXX la plata sumei de XXX, cu titlu de daune materiale şi morale, în favoarea acesteia şi va respinge celelalte pretenţii formulate de partea civilă.
    ÃŽn temeiul art. 25 C. proc. pen., art. 397 C. proc. pen. raportat la art. 1.349 C. civ., art. 1.357 C. civ. ÅŸi art. 1.382 C. civ. admite acÅ£iunea civilă formulată de partea civilă Spitalul „Prof. Dr. XXX€ BuhuÅŸi, cu suma de XXX ÅŸi va obliga, pe inculpatul XXX la plata sumei indicate XXX reprezentând cont XXX vătămată XXX.
    Conform art. 272, alin. 1 şi art. 274, alin. 1 C. proc. Pen. obligă pe inculpatul XXX - COSMIN la plata sumei de XXX cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care suma de XXX cheltuieli efectuate în cursul urmăririi penale şi suma de XXX în cursul judecăţii..
    În baza art.276 alin.2 Cod de procedură penală admite cererea de acordare a cheltuielilor de judecată a păr?ii civile XXX şi obligă pe inculpatul XXX - COSMIN sa plateasca acesteia suma de XXX, cu titlu de cheltuieli efectuate în cadrul procesului penal reprezentând cont XXX, având în vedere că acţiunea civilă a fost admisă în parte.
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei, astăzi, XXX

    PREÅžEDINTE GREFIER.
  2. Data: 9 februarie 2022Ora: 09:00
    Complet: C11
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 9 februarie 2022
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 9 februarie 2022
    Rezumat:
    Dosar nr. XXX

    ÃŽNCHEIERE
    XXX

    Amână pronunţarea la data de XXX.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, XXX.
  3. Data: 12 ianuarie 2022Ora: 10:00
    Complet: C11
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 12 ianuarie 2022
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 12 ianuarie 2022
    Rezumat:
    INSTANÅ¢A

    Pentru lipsa martorului din lucrări XXX Cătălin

    DISPUNE

    Amână judecarea cauzei la termenul din: XXX, ora 09.00 pentru când părţile au Tc.
    Se va cita martorul din lucrări XXX Cătălin – cu mandat de aducere cu prezentare la sediul instanţei.
    Dată în şedinţa publică de la XXX.
  4. Data: 15 decembrie 2021Ora: 09:00
    Complet: C11
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 decembrie 2021
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 15 decembrie 2021
    Rezumat:
    INSTANÅ¢A

    Pentru lipsa martorului din lucrări

    DISPUNE

    Amână judecarea cauzei la termenul din: XXX, ora 10.00 pentru când părţile au Tc.
    Se va cita martorul din lucrări XXX Cătălin – cu mandat de aducere cu prezentare la sediul instanţei.
    Dată în şedinţa publică de la 15.12. 2021.
  5. Data: 17 noiembrie 2021Ora: 10:30
    Complet: C11
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 17 noiembrie 2021
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 17 noiembrie 2021
    Rezumat:
    pentru lipsa martorilor

    termen - XXX, ora 09.00
  6. Data: 20 octombrie 2021Ora: 09:00
    Complet: C11
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 20 octombrie 2021
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 20 octombrie 2021
    Rezumat:
    INSTANÅ¢A

    În vederea administrării probatoriilor solicitate
    Pentru audierea martorilor din lucrări

    DISPUNE

    Încuviinţează probatoriul solicitat de părţi, reşpectiv proba cu înscrisurile existente la dosarul XXX şi proba cu reaudierea martorilor din lucrări XXX şi XXX Cătălin.
    Amână judecarea cauzei la termenul din: XXX, ora 10.30 pentru când părţile au Tc.
    Se vor cita martorii din lucrări XXX şi XXX Cătălin – cu mandate de aducere.
    Dată în şedinţa publică de la 20.10. 2021.
  7. Data: 22 septembrie 2021Ora: 09:00
    Complet: C11
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 22 septembrie 2021
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 22 septembrie 2021
    Rezumat:
    termen - XXX, ora 09.00 faţă de cererea de amânare a cauzei
✔ Urmărește dosar Ξ Printează