Dosar nr. 4230/193/2006 înregistrat la Judecatoria Botosani
Informații Dosar nr. 4230/193/2006
Stadiu procesual: Recurs | Materie: Civil | Obiectul dosarului: fond funciar
Data inregistrarii dosarului: 5 martie 2008 | Data ultimei modificari: 25 ianuarie 2017
Părțile din dosar și calitatea acestora
Recurent Petent: R. I.
Intimat: V. A.
Intimat: D. V.
Intimat: D. I. Å. p. p. V. A.
Intimat: D. I. F.
Intimat: X
Intimat: X
Martor: I. I.
Martor: O. V.
Intimat: P. J. B.
Petent: R. I.
Intimat: V. A.
Intimat: D. I. S. p. p. V. A.
Intimat: C. L. D. A. A. L. 1. 1. P. P.
Intimat: C. J. P. S. D. D. P. P. A. T. P. P.
Martor: I. I.
Intimat: P. J. B.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Recurs | Parte declaratoare: R. I. | Data: 22 februarie 2008
Sedinte de judecata Dosar nr. 4230/193/2006Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul BOTOSANIStadiu procesual: Recurs
- Data: 28 octombrie 2008Ora: 8:30Complet: CivApel1Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
în temeiul art. 281 Cod procedură civilă dispune îndreptarea erorii materiale strecurate îndispozitivul deciziei civilenr. 851 R/XXX Botoşani, în sensul că la aliniatul "Obligă Comisia locală Corni jud. Botoşani să îl pună în posesie pe pârât..." se va trece "Obligă Comisia Locală Corni jud. Botoşani săîl pună în posesie pe reclamant..."
Irevocabilă.
Pronunţată în şedinţa publică din 28 octombrie 2008 - Data: 17 octombrie 2008Ora: 8:30Complet: CivRec7Solutie: SoluţionareRezumat:
Admite recursul declarat de reclamantul XXX împotriva sentinţei civile nr. XXXătoriei Botoşani.
Modifică în tot sentinţa recurată în sensul că admite în parte acţiunea reclamantului şi în consecinţă dispune constatarea nulităţii absolute şi parţiale a titlului de proprietate emis pe numele lui XXX prin excluderea suprafeţei de 814 mp teren din totalul suprafeţei de 3696 situată în tarlaua nr. XXX, p.c. 1490, în intravilanul localităţii Corni, jud. Botoşani, identificată în raportul XXX expertiză întocmit în cauză de experta XXX, în schiţa nr. XXX(fila 216 dosar XXX).
obligă Comisia locală de aplicare a Legii nr. XXX, jud. Botoşani să îl pună în posesie pe pârât cu întreaga suprafaţă de 2160 mp teren reconstituită prin senitnţa civilă nr. XXXătoriei Botoşani.
Respinge, ca fiind rămasă fără obiect, cererea reclamantului de anulare a HCJ nr. XXX
Obligă pârâţii să plătească reclamantului suma de XXX, cu titlu de cheltuieli de judecată.
Irevocabilă.
Pronunţată în şedinţa publică din 17 octombrie 2008. - Data: 13 octombrie 2008Ora: 8:30Complet: CivRec7Solutie: AmânatRezumat:
Amână pronunţarea la 17 octombrie 2008
Pronunţată în şedinţa publică din 13 octombrie 2008 - Data: 8 octombrie 2008Ora: 8:30Complet: CivRec7Solutie: AmânatRezumat:
Amână pronunaţrea la data de 13 octombrie 2008.
Pronunţată în şedinţa publică din 8 octombrie 2008 - Data: 10 septembrie 2008Ora: 8:30Complet: CivRec7Solutie: Repus pe rolRezumat:
Repune cauza pe rol în vederea reluării dezbaterilor.
Fixează termen de judecată la data de 8 octombrie 2008.
Dispuen citarea părţilor.
Pronunţată în şedinţa publică din 10 septembrie 2008. - Data: 18 iunie 2008Ora: 8:30Complet: CivRec7Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
Încheiere: Amână pronunţarea la data de 25 iunie 2008.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 18 iunie 2008.
Încheiere: Amână pronunţarea la data de 02 iulie 2008.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 25 iunie 2008.
ÃŽNCHEIERE:
Repune cauza pe rol, întrucât cu ocazia deliberării doamna judecător Aniculăesei Cristina a constatat că sunt motive de incompatibilitate şi urmează să formuleze cerere de abţinere.
Fixează termen de judecată la data de 10 Septembrie 2008.
Dispune citarea părţilor.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 02. 07. 2008. - Data: 21 mai 2008Ora: 8:30Complet: CivRec7Solutie: AmânatRezumat:
În temeiul art.116 alin.1 Cod procedură civilă amână judecrea cauzei la data de 18 iunie 2008, termen dat părţilor prezente şi pentru care se vor cita părţile lipsă, intimatelor Comisia Locală de aplicare a XXX şi Comisia judeţeană pentru stabilirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor Botoşani cu duplicat de pe întâmpinarea formulată de intimaţi. - Data: 23 aprilie 2008Ora: 8:30Complet: CivRec7Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
-SE ACORDĂ XXX JUDECATĂ XXX ÎNTÂMPINĂRII ŞI PENTRU A I XXX, PĂRŢXXX, CU ADRESĂ, XXX ACEASTA. -
Sedinte la Judecătoria BOTOSANIStadiu procesual: Fond
- Data: 4 decembrie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Soluţionare Pronuntata in data de 4 decembrie 2007Rezumat:
respinge ca neintemeiate primele 2 capete de cerere având ca obiect plângere HCJ si nulitate absoluta partiala titlu de proprietate
respinge ca inadmisibila ultimele 2 capete de cerere_ punere în posesie si obligare emitere titlu proprietate - Data: 26 noiembrie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: ÎncheiereRezumat:
amana pronuntarea la data de 4.12.2007 - Data: 31 octombrie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauzaRezumat:
Constata necesar a se amâna cauza pentru a se lua cunostinta de cont XXX, si
Dispune a se comunica un exemplar al raportului de expertiza refacut XXX de aplicare a Legii nr. XXX €“ XXX,
Dispune a se reveni la procedura de citare a partilor lipsa - Data: 5 octombrie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauzaRezumat:
Constatând ca din eroare a fost citat, în calitate de intimat, Prefectul mun. Botosani, în loc de XXX. Botosani, instanta dispune rectificarea citativului în acest sens si se va întocmi referat.
Respinge cererea privind efectuarea unei cercetari locale, având în vedere ca în cauza era necesar si s-a admis efectuarea unei expertize si respinge cererea privind efectuarea unei cont XXX, fiind necesara refacerea lucrarilor de expertiza din prezentul dosar,
Constata necesar a se reveni cu adresa XXX zitiilor O.G. nr. XXX, ca nu are posibilitatea, conform Codului de procedura civila - capitolul referitor la întocmirea expertizelor, sa treaca peste obiectivele stabilite de instanta si sa stabileasca altele, din oficiu, sau la cererea partilor, si
Totodata i se va atrage atentia expertei ca instanta nu a solicitat efectuarea unei noi variante, ca pentru efectuarea expertizei a avut obiective bine delimitate de catre instanta si i se va solicita sa refaca, conform art. 212 C.pr.civ., cele 4 rapoarte de expertiza anterioare, dintre care 2 nesolicitate de catre instanta si:
Sa arate din ce an exista canalul HC 1461 în evidentele Consiliului local Corni, respectiv în harta cadastrala;
Sa arate ce latime are si ce suprafata are acest canal între parcelele în litigiu;
Sa se informeze la XXX1954 al satului Corni, fata de care trebuie sa se raporteze în stabilirea vecinatatilor suprafetei de 2160 m.p., conform actului de vânzare-cumparare din anul 1954.
În raport XXX cele de mai sus, sa concluzioneze, respectiv sa verifice si sa faca schita, cu eventuala scadere a suprafetei canalului HC 1461, în cazul în care exista acest canal anterior anului 1954 sau, prin scadere, daca a aparut între anii 1954 – 1990.
Asupra concludentei raportului de expertiza si a variantelor efectuate de experta XXX, instanta se va pronunta dupa primirea acestor precizari,
Dispune a se comunica la BLE noul termen de judecata acordat pentru care experta XXX va trebui sa raspunda solicitarilor instantei, si
Dispune a se reveni la procedura de citare a partilor lipsa - Data: 11 septembrie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauzaTip solutie: Încheiere de sedințăData document: 11 septembrie 2007Rezumat:
Constata necesar a se acorda termen pentru a se lua cunostinta de cont XXX, si
Instanta dispune a se comunica un exemplar ala raportului de expertiza refacut la XXX, urmând a i se comunica si capetele de cerere ale actiunii formulate de petent, indicate la fila 47 dosar,
Având în vederea precizarea petentului referitoare la capatul 4 al cererii, reprezentat de obligarea de emitere a titlului de proprietate, instanta dispune citarea în cauza, în calitate de intimat a Prefectului mun. Botosani,
Dispune a se reveni la procedura de citare a partilor lipsa - Data: 16 august 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauzaTip solutie: Încheiere de sedințăData document: 16 august 2007Rezumat:
Având în vedere cuprinsul raportului de expertiza refacut, precum si obiectiunile formulate de catre petent si intimata XXX de aplicare a XXX la raport, instanta va dispune amânarea cauzei si va pune în vedere petentului sa depuna la dosar XXX titlului de proprietate nr. XXX, urmând ca în functie de acesta sa fie evaluate obiectiunile la raport, si
Dispune a se reveni la procedura de citare a partilor lipsa - Data: 2 iulie 2007Ora: 8:30Complet: CC6Solutie: Amână cauzaRezumat:
Ptr. studiul rap.de expertiza. - Data: 4 iunie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauzaRezumat:
Dat fiind concluziile raportului de expertiza, neconcordantele din raport, instanta dispune a se reveni cu adresa XXX, prin care sa raspunda urmatoarelor obiectiuni:
1. Cu privire la propunerile din schita nr. XXX, sa arate ce suprafata are la iesirea DS 1492, aceasta fiind mai mare decât restul latimii de 6 metri, în parcela 1491, întrucât pe schita nr. XXXâne o mica portiune în partea stânga, despre care nu face vorbire, si care se învecineaza cu HC 1461.
2. Sa refaca calculele întrucât suprafetele S1+S3+S4 însumeaza 829,16 m.p., in raport XXX indicata o suprafata totala de 791 m.p., ceea ce este eronat;
3. Sa refaca calculele si sa comunice cât din suprafata din parcela nr. XXXîn T.P. si care e necesar a fi anulata din titlul de proprietate al autorului intimatilor.
4. Sa delimiteze corect suprafata S2 (pe schita nr. 3), sa refaca calculele, cu delimitarea caii de acces dupa coltul din stânga, cu o latime constanta de 6 m.
5. Sa arate ce este acel canalul HC 1491, daca are legatura cu proprietatea partilor din proces si de când apare acesta in evidentele comunei; daca e teren în proprietatea cui XXX, raportat la propunerile din schita nr. XXX
7. Sa arate daca suprafata delimitata cuprinde un iaz înconjurat de rachite si sa-l delimiteze pe schita
Având în vedere sustinerile intimatei, pune în vedere acesteia sa depuna la dosar XXX de constructie si înscrisuri referitoare la constructiile edificate pe teren, despre care a facut vorbire
Având în vedere vacanta judecatoreasca si Nota interna a Presedintelui instantei din data de XXX, dosarul XXX fi distribuit completului de legatura pe perioada vacantei judecatoresti, respectiv CC6,
Dispune a se reveni la procedura de citare a partilor lipsa - Data: 14 mai 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauzaTip solutie: Încheiere de sedințăData document: 14 mai 2007Rezumat:
- pune în vedere petentului sa faca dovada achitarii raportului de expertiza;
- se va comunica un exemplar al raportului de expertiza intimatelor XXX si XXX - Data: 23 aprilie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 23 aprilie 2007Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 23 aprilie 2007Rezumat:
Având în vedere ca s-a depus lista de experti,instanta desemneaza expert XXX, fixeaza avans onorariu expertiza suma de XXX si dispune a se face adresa XXX, în plus sa se delimiteze si masoare parcela 1490 de parcela 1491,si a se face adresa XXX.L.E pentru a comunica expertul desemnat,si
Dispune a se reveni la procedura de citare a partilor lipsa, si - Data: 28 martie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 28 martie 2007Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 28 martie 2007Rezumat:
Având în vedere ca s-a raspuns doar în parte la relatiile solicitate de la Primaria comunei Corni – XXX civila privind extrasele actelor de stare civila, si vazând cererea petentului prin care solicita în dovedirea plângerii proba cu martorii XXX si XXX, ambii din comuna Corni,jud.. Botosani precum si efectuarea unei expertize tehnice de specialitate, instanta
Dispune a se reveni cu adresa XXX.Corni pentru a comunica o copie a actului de nastere a intimatului XXX, fiul lui Ion si Saveta (sau Anica),nascut în 1960 în com. Corni,jud. Botosani si o copie a certificatului de nastere a numitului XXX, fiul lui Ion si XXX,si
Instanta pune în vedere intimatului XXX sa depuna copii dupa actele de stare civila, sub sanctiunea aplicarii unei amenzi judiciare,
Dispune a se reveni la procedura de citare a partilor lipsa,precum si a se cita martorii propusi de petent si.
Se va solicita lista cu experti agricoli,si. - Data: 2 martie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 2 martie 2007Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 2 martie 2007Rezumat:
Având în vedere ca s-a raspuns doar în parte la relatiile solicitate de la Primaria comunei Corni – XXX civila privind extrasele actelor de stare civila, instanta
Dispune a se reveni cu adresa XXX.Corni pentru a comunica o copie a actului de nastere a intimatului XXX, fiul lui Ion si Saveta (sau Anica),nascut în 1960 în com. Corni,jud. Botosani si o copie a certificatului de nastere a numitului XXX, fiul lui Ion si XXX,si
Instanta pune în vedere intimatului XXX sa depuna copii dupa actele de stare civila, sub sanctiunea aplicarii unei amenzi judiciare,
Dispune a se reveni la procedura de citare a partilor lipsa,si.
Se pune în vedere petentului sa depuna arborele genealogic, sub sanctiunea suspendarii cauzei. - Data: 6 februarie 2007Ora: 8:30Complet: CC4Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 6 februarie 2007Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 6 februarie 2007Rezumat:
Având în vedere lipsa relatiilor privind copiile extraselor de actele de stare civila ale partilor instanta dispune a se reveni la relatiile lipsa, cu mentiunea ca dosarul XXX ca obiect fond funciar si se judeca urgent si,
Dispune aplicarea unei amenzi de XXX pentru netrimiterea relatiilor solicitate de instanta,în temeiul art. 108 /1 al.s2 lit.f Cod pre. civ. a secretarului XXX – XXX,si. - Data: 8 decembrie 2006Ora: 8:30Complet: FF_2Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 8 decembrie 2006Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 8 decembrie 2006Rezumat:
Având în vedere lipsa relatiilor privind copiile extraselor de actele de stare civila ale partilor precum si lipsa de procedura cu intimatul XXX care trebuia citat chiar daca este reprezentat prin procurator si lipsa de procedura a intimatului Daniliuc I. Florea care trebuia citat în loc. Sona nr. XXX, com. Mândra,jud. Brasov, instanta
Dispune rectificarea conceptului de citare cât si în sistemul informatic privind pe cei doi intimati,si
Dispune a se reveni la relatiile lipsa - Data: 14 noiembrie 2006Ora: 8:30Complet: FF_2Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 14 noiembrie 2006Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 14 noiembrie 2006Rezumat:
Având în vedere ca exista neconcordante în acte,respectiv în certificatul de nastere al petentului este trecuta mama Catinca si în certificatul de deces XXX (f. 100 ds.),în certificatul de casatorie al acestuia este trecuta Saveta Cîniparu casatorita cu XXX, fara nume comun dupa casatorie (f. 99ds) instanta dispune a se solicita extras de pe actul de nastere al petentului, extras de pe actul de casatorie al parintilor petentului, extras de pe actul de deces a lui XXX si XXX, precum si extrase de pe certificatele de nastere a intimatilor lipsa - Data: 19 octombrie 2006Ora: 8:30Complet: FF_2Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 19 octombrie 2006Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 19 octombrie 2006Rezumat:
Instanta pune în vedere petentului XXX sa precizeze daca exista certificate de mostenitor ale autorilor lui,în caz afirmativ sa prezinte aceste certificate iar în cazul în care are un singur certificat de mostenitor sa depuna acte de stare civila,respectiv certificate de nastere, casatorie de deces ale parintilor pentru a stabili legatura de rudenie cu cel din actul de proprietate,
Pune în vedere intimatei Varvaruc sa depuna la dosar XXX de stare civila în raport XXX sustinerile din întâmpinarea depusa la dosar, respectiv copiile certificatelor de nastere a mamei intimatilor si ale intimatilor si copia certificatului de casatorie a mamei acestora, copia rolului agricol, copia actului de adoptie.
Dispune a se face adresa XXX tie.
Dispune a se face adresa XXX ia care a stat la baza emiterii titlului de proprietate nr. XXX,incluzând anexe validate,planuri de parcelare, procese verbale de punere în posesie si schite anexe - Data: 21 septembrie 2006Ora: 8:30Complet: FF_2Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 21 septembrie 2006Rezumat:
Având în vedere documentatia trimisa la dosar XXX catre O.C.P.I Botosani, instanta amâna cauza la data de XXX pentru a se lua cunostinta de aceasta documentatie, precum si a se reveni la procedura de citare a intimatilor lipsa, - Data: 30 august 2006Ora: 8:30Complet: FF_2Solutie: Amână cauzaRezumat:
- lipsa de procedura, instanta dispunând a se reveni la procedura de citare a intimatilor XXX si Florin la adresele indicate in întâmpinarea de la fila 26 dosar XXX constata necesar a se emite adresa XXX, depunerea acesteia fiind obligatorie in cauzele civile, în conf. Cu disp. art. 118 C.pr.civ.
- întrucât relatiile primite de la XXX nu sunt complete, dispune a se reveni cu adresa XXX. XXX si a T.P. nr. XXX, - Data: 8 august 2006Ora: 8:30Complet: FF_2Solutie: Amână cauzaRezumat:
acorda termen pentru a da posibilitatea reclamantului sa ia cunostinta de continutul întâmpinarii depuse la acest termen de judecata, precum si pentru a depune Hotarârea XXX nr. XXX €“ în original sau în copie
Dispune efectuarea unei adrese catre XXX pentru a se solicita documentatia care a stat la baza emiterii Hotarârii XXX nr. XXX,
Dispune efectuarea unei adrese catre XXX pentru a i se solicita sa-si exprime punctul de vedere referitor la actiune