Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 1724/187/2017 înregistrat la Judecatoria Beius



Informații Dosar nr. 1724/187/2017
Stadiu procesual: Fond | Materie: Minori şi familie | Obiectul dosarului: consfiinţire acord mediere divorţ XXX
Data inregistrarii dosarului: 4 iulie 2017 | Data ultimei modificari: 12 octombrie 2017
Părțile din dosar și calitatea acestora
Reclamant: K. C. O.
Pârât: K. F. M. C. R. A. P. C.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 1724/187/2017Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Judecătoria BEIUSStadiu procesual: Fond
  1. Data: 24 august 2017Ora: 09:00
    Complet: COMPLET 1 MIXT
    Solutie: Admite cererea Pronuntata in data de 24 august 2017
    Tip solutie: Hotararecameraconsiliu
    Numar document: XXX
    Data document: 24 august 2017
    Rezumat:
    Admite acţiunea formulată de reclamanţii XXX in calitate de soţ şi XXX, in calitate de şotie, având ca obiect divorţ prin acord de mediere şi în consecinţă:
    Desface căsătoria încheiată între părţi la data de la data XXX com. Baia de Criş, jud. Hunedoara cu certificatul de căsătorie seria CA nr. XXX, prin acordul soţilor.
    Încuviinţează ca pe viitor reclamanta XXX să revină la numele avut anterior căsătoriei acela de,, BRATINA.

    „ Incheiat azi,XXX, in baza cont XXX. 5 din data de XXX, in conformitate cu prevederile art. 58 din Legea nr. XXX, organizarea si exercitarea profesiei de mediator, am intocmit in forma scrisa prezentul Acord de Mediere.
    NOI:
    1. XXX, in calitate de sot,
    2. XXX,, in calitate de sotie,
    Declaram ca in urma procedurii de mediere intermediate de XXX, mediator autorizat prin hotararea XXX de Mediere nr. XXX, in conformitate cu prevederile Legii nr. XXX, am consimtit incheierea XXX acord liber exprimat si neafectat de nici un viciu de consimtamant, am ajuns la o intelegere totala cu privire la desfacerea casatoriei si la rezolvarea aspectelor accesorii divortului conform art. 64 alin. 1 si 2 din Legea nr. XXX, jud. Hunedoara cu certificatul de casatorie seria CA nr. XXX ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate am hotarat sa divortam si pentru ca am cazut de acord asupra tuturor aspectelor accesorii divortului, solicitam ca cererea de divort sa se intemeieze pe acordul nostru conform art. 64, alin 11 si 2 din Legea nr. XXX accesorii divortului
    1. Schimbarea numelui sotiei
    Ambele parti sunt de acord ca, dupa desfacerea casatoriei,XXX sa revina la numele dinaintea casatoriei, respectiv XXX.
    2. Custodia copiilor
    Avand in vedere interesul superior al copilului si constienti fiind de responsabilitatea noastra de parinti, dorim sa le asiguram minorelor linistea sufleteasca si emotionala de care au nevoie.
    Luand in considerare conditiile pe care mama le poate oferi pentru crestere si educare, mediul in care vor creste si se vor dezvolta, relatiile personale pe care le are cu minorele, precum si varsta acestora, am ajuns la un acord comun cu privire la urmatoarele aspecte:
    Incredintarea copiilor minori:
    2.1 exercitarea autoritatii parintesti privind minorele XXX, nascuta la data de XXX si respectiv, XXX, nascuta la data de XXX, in comun, de catre ambele parti, in urmatoarele conditii:

    2.2 stabilirea locuintei minorelor la locuinta mamei.;
    2.3 tatal, XXX se obliga la plata unei contributii, pentru cresterea si ingrijirea minorelor, educatie si pregatire profesionala, in cuantum de XXX,care va fi achitata lunar, pana la data de 15 a lunii urmatoare celei pentru care se efectueaza plata, intr-un cont XXX, mandat postal sau numerar;
    2.4 pentru perioada cand minorele se afla in tara, se stabileste un program de legaturi personale cu minorele, astfel:

    - insotirea de catre tata a minorelor de la domiciliul XXX, fara a fi necesara prezenta mamei, in primul weekend al fiecarei luni, respectiv de sambata ora 10, pana duminica ora 18; o saptamana din vacanta de vara si o zi din celelalte vacante stabilite conform programei scolare;
    2.5 pentru perioadele de timp in afara programului de legaturi personale cu tatal si al familiei extinse paternal, mama va putea decide cu privire la programul minorelor, inclusiv excursii, vizite in afara domiciliului;
    2.6 pentru obtinerea cartii de identitate sau altor acte de stare civila, a unor legitimatii, permis de conducere, sau alte documente care necesita acordul parintilor/ reprezentant legal, partile sunt de acord ca hotararea XXX ce se va da in baza prezentului acord sa tina loc de consimtamant al tatalui minorelor, documentele urmand a fi solicitate si ridicate de catre mama in numele minorelor;
    2.7 pentru obtinerea unui pasaport XXX, pentru participarea minorelor la excursii, tabere, concursuri, simpozioane scolare, in strainatate, partile sunt de acord ca hotararea XXX ce se va da in baza prezentului acord sa tina loc de consimtamant al tatalui minorelor, pasaport XXX;
    2.8 pentru excursii in strainatate, pentru participarea minorelor la excursii, tabere, concursuri, simpozioane scolare, in strainatate, partile sunt de acord ca hotararea XXX ce se va da in baza prezentului acord,sa tina loc de consimtamant al tatalui minorelor, mama urmand a-si exprima acordul conform prevederilor legale.
    2.9 relatiile minorelor cu familia extinsa (daca e cazul), respectiv bunicii paterni: in cazul in care tatal nu este in tara si nu isi poate exercita dreptul la programul de legaturi personale, bunicii paterni au dreptul sa uziteze acest program al minorelor, in primul weekend al fiecarei luni, respectiv de sambata ora 10, pana duminica ora 18 o saptamana din vacanta de vara si o zi din celelalte vacante stabilite conform programei scolare; cu luarea minorelor de la domiciliul XXX, fara a fi necesara prezenta mamei;
    2.10 relatiile cu bunicii materni(daca e cazul), in lipsa mamei, se vor desfasura cu acordul mamei; iar in cazul in care mama lipseste fiind plecata din localitate, in tara sau in strainatate, mama va decide cu cine si unde vor locui minorele, cu respectarea programului stabilit de legaturi personale, al tatalui sau bunicilor paterni;
    2.11 pentru iesirile din tara ale minorelor, in strainatate, insotite de oricare dintre parinti, partile isi exprima acordul, ca hotararea XXX se va da in prezenta cauza sa tina loc de consimtamant, urmand ca precizarile privind itinerariul punctual, durata, scopul, sa fie precizate in scris si comunicate celuilalt parinte care isi va exprima acordul in scris cu privire la aceste precizari.
    2.12 deciziile privind programul scolar, program after-school, extrascolar, cluburi scolare, sportive, de petrecere a timpului liber pentru copii si scolari, ingrijire medicala si asigurari medicale, alimentatie si rutina zilnica revin mamei; cu exceptia grupului de prieteni, din afara cadrului scolar (anturaj) cand mama va cere acordul tatalui, prin mijloace de comunicare scrise si verbale;
    2.13 partile, de comun acord, permit minorelor sa mentina relatii personale si cont XXX;
    2.14 partile de comun acord stabilesc celebrarea zilei de nastere, onomastice, sau alte evenimente majore (serbari, XXX, majoratul, etc.) de catre parinti si bunici impreuna cu minorele.
    Declaram ca nu avem depozite bancare si nici credite contractate.
    Ne asumam intreaga raspundere pentru cele declarate in prezentul acord si solicitam instantei competente pronuntarea divortului prin acordul partilor, in baza intelegerii noastre redactate in prezentul acord de mediere. Totodata, solicitam instantei sa incuviinteze prezentul acord de mediere pe aspectele accesorii divortului.
    Ne asumam intreaga raspundere pentru cele declarate in prezentul acord.
    Prezentul acord s-a incheiat in patru exemplare a cate patru pagini, cate unul pentru fiecare parte.
    Definitivă.
    Fără cheltuieli de judecată
    Dată în camera de consiliu şi pronunţată în şedinţă publică, azi 24 august 2017.