Dosar nr. 396/39/2016 înregistrat la Curtea de Apel Suceava
Informații Dosar nr. 396/39/2016
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: mandat european de arestare
Data inregistrarii dosarului: 22 aprilie 2016 | Data ultimei modificari: 24 decembrie 2016
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat persoană solicitată: N. I.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Contestaţie(NCPP) | Parte declaratoare: N. I. | Data: 22 aprilie 2016
Sedinte de judecata Dosar nr. 396/39/2016Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel SUCEAVAStadiu procesual: Fond
- Data: 4 mai 2016Ora: 12:00Complet: C7 DLSolutie: admite cererea Pronuntata in data de 4 mai 2016Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 4 mai 2016Rezumat:
În temeiul art. 107 al. 1 din XXX admite cererea de executare a mandatului european de arestare cu nr. XXXţă dosar XXX p, emis de către Procurorul de la Curtea Regională din Viena – Austria, la data de XXX, împotriva persoanei solicitate XXX.
În baza art. 112 al. 1 raportat la art. 58 alin. 1 din Legea nr. XXX, amână predarea persoanei solicitate XXX până la soluţionarea definitivă sau, în caz de condamnare cu executarea în regim de detenţie a pedepsei, până la punerea în libertate ca urmare a liberării condiţionate sau până la executarea pedepsei la termen, în cauzele penale ce fac obiectul dosar XXX nr. XXXţii de XXX şi nr. XXXătoriei Rădăuţi, în care persoana solicitată are calitatea de inculpat.
În baza art. 103 al. 13 din lg.XXX dispune arestarea persoanei solicitate XXX, împotriva căruia s-a emis mandatul european de arestare cu nr. XXXţă dosar XXX 16/16p de către Procurorul de la Curtea Regională din Viena – Austria, la data de XXX, în vederea predării, pe o durată de 30 de zile, începând cu data soluţionării definitive sau punerea în libertate din executarea pedepsei în cauzele anterior menţionate şi emiterea mandatului de arestare.
În temeiul art. 112 alin. 1 raportat la art. 58 alin. 3 coroborate cu art. 107 alin. 3 din Legea nr. XXX, mandatul de arestare va fi pus în executare la data încetării motivelor care au justificat amânarea predării.
În temeiul art. 97 al. 2 din XXX, în cazul în care se va pronunţa o pedeapsă privativă de libertate, persoana predată va fi transferată în România.
Ia act că persoana solicitată XXX nu a renunţat la dreptul de a i se aplica regula specialităţii.
Revocă arestarea preventivă provizorie a persoanei solicitate XXX dispusă prin încheierea nr. XXXţii de XXX şi dispune punerea de îndată în libertate a persoanei solicitate de sub puterea mandatului de arestare provizorie nr. XXX
Constată că faţă de persoana solicitată XXX a fost luată măsura reţinerii şi a arestării preventive provizorii începând cu data de XXX, ora 15,20.
În temeiul art. 87 din XXX republicată, cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia, inclusiv onorariul pentru avocat Ciutac Brânduşa în cuantum de XXX conform art. 8 alin. 1 lit. b din Protocol şi onorariul pentru avocat XXX în cuantum de XXX conform art. 8 alin. 1 lit. a din Protocol, care se vor avansa din fondul MJ către baroul Suceava.
Definitivă.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică, azi, 04 mai 2016. - Data: 22 aprilie 2016Ora: 10:00Complet: C7 DLSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 22 aprilie 2016Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazade UPNumar document: XXXData document: 22 aprilie 2016Rezumat:
Admite propunerea formulată de Parchetul de pe lângă XXX.
În baza art. 101 alin. 5 lit. a din Legea nr. XXX, dispune arestarea provizorie a persoanei solicitate XXX, faţă de care s-a emis mandatul european de arestare referinţă dosar XXX 16/16p, la data de XXX, de către Procurorul de la Curtea Regională din Viena - Austria şi cu privire la care s-a înaintat semnalare prin XXX naţional, pe o durată de 15 (cincisprezece) zile, începând cu data de 22 aprilie 2016 şi până la data de 6 mai 2016, inclusiv.
Dispune emiterea de îndată a mandatului de arestare pe numele persoanei solicitate XXX.
Persoana solicitată arestată se va depune în Arestul I.P.J. Suceava.
Stabileşte un nou termen de judecată la data de 4 mai 2016, ora 12,00, pentru când va fi citată persoana solicitată din XXX.
Cu drept de contestaţie în termen de 24 de ore de la pronunţare.
Pronunţată în şedinţă publică, azi, 22 aprilie 2016, ora 10,45.