Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 691/42/2025 înregistrat la Curtea de Apel Ploiesti



Curtea de Apel Ploiesti Adresa: Strada Emil Zola, nr. 4, Ploiesti Jud. Prahova, Localitate: Ploiesti, Județ: Prahova Telefon: 0244/522.445, Fax: 0244 / 522.452, E-mail: ca-ploiesti-info@just.ro; ca-ploiesti@just.ro
Jurisprudență Curtea de Apel Ploiesti


Informații Dosar nr. 691/42/2025
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: mandat european de arestare IEM
Data inregistrarii dosarului: 29 iulie 2025 | Data ultimei modificari: 25 noiembrie 2025
Părțile din dosar și calitatea acestora
Petent: B. I. D.
Petent: M. R. M. B. P.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Contestaţie(NCPP) | Parte declaratoare: B. I. D. | Data: 11 august 2025

Sedinte de judecata Dosar nr. 691/42/2025Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel PLOIESTIStadiu procesual: Fond
  1. Data: 22 septembrie 2025Ora: 09:00
    Complet: 6FPa
    Solutie: Încheiere Pronuntata in data de 22 septembrie 2025
    Tip solutie: Încheiere indreptareeroaremateriala
    Data document: 22 septembrie 2025
    Rezumat:
    Admite cererea formulată de petenta av. XXX.
    În baza art. 279 C.p.p. înlătură omisiunea vădită strecurată în minuta şi sentinţa nr. XXX judiciare avansate de către stat rămân în sarcina acestuia.
    Definitivă.
    Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, XXX.
  2. Data: 11 august 2025Ora: 10:00
    Complet: 6FPa
    Solutie: admite cererea Pronuntata in data de 11 august 2025
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 11 august 2025
    Rezumat:
    Admite propunerea formulată de XXX. XXX, de către autorităţile judiciare din Ungaria-XXX.
    Autorizează predarea persoanei solicitate XXX către autoritatea judiciară din Ungaria pentru efectuarea de cercetări reţinându-se săvârşirea de către acesta, la data de XXX, a unei infracţiuni de „furt folosind forţa”, prevăzute de art. 370 al.5 din Codul penal maghiar, pentru care pedeapsa maximă este de 8 ani închisoare, cu respectarea drepturilor conferite de regula specialităţii, prev. de art. 117 din Legea nr. XXX, exclusiv pentru cele menţionate în mandatul european de arestare.
    Ia act că persoana solicitată XXX, nu consimte să fie predată autorităţilor judiciare din Ungaria, în baza a mandatului european de arestare nr. XXX, de către autorităţile judiciare din Ungaria-XXX.
    În baza art. 114 raportat la art. 58 alin.1 din Legea nr. XXX?iunilor prevăzute de art. 367 Cod penal, art. 365 alin.2 Cod penal şi art. 365 alin.1 Cod penal toate cu aplicarea art. 38 alin.1 Cod penal iar in caz de condamnare până la punerea în libertate ca urmare a liberării conditionate sau până la executarea la termen a pedepsei.
    Constată că persoana solicitată XXX a fost reţinută conform Ordonanţei nr. XXX, pentru 24 de ore, începând cu data de XXX, orele 16,00 până la data de XXX, orele 16,00 şi apoi a fost arestată provizoriu în baza mandatului de arestare provizoriu nr. XXX, cu începere de la data de 29 iulie 2025 până la data de 12 august 2025, inclusiv.
    Conform art. 104 alin. 11 din Legea nr. XXX, dispune arestarea persoanei solicitate XXX pe o perioadă de 30 zile, în vederea predării, cu respectarea termenelor prevăzute de art. 111 alin.l şi 2 din Legea nr. XXX baza art.103 alin.13 din XXX republicată, dispune emiterea de îndată a mandatului de arestare în vederea predării persoanei solicitate XXX urmând ca executarea acestuia să aibă loc la momentul încetării cauzei de amânare a predării persoanei solicitate.
    Dispune revocarea măsurii arestării provizorii şi punerea in libertate de îndată a persoanei solicitate de sub puterea mandatului de arestare nr. XXX?ti daca nu este re?inută sau arestată în altă cauză.
    În baza art. 32 alin. 3) lit. a) din XXX se va solicita XXX întreprinderea demersurilor necesare pentru adăugarea unui indicator de validitate la semnalarea din SIS introdusă de XXX în privinţa persoanei solicitate XXX pentru teritoriul statului român.
    Prezenta hotărâre se notifică persoanei solicitate, autorităţii judiciare emitente, Centrului de XXX din cadrul XXX al XXX - XXX, XXX de XXX, XXX - XXX şi Tratate - XXX în XXX.
    Dispune ca onorariul apărătorului desemnat din oficiu în sumă de XXX să fie avansat din fondurile XXX către XXX.
    Cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia.
    Cu drept de cont XXX solicitată şi de la comunicare pentru XXX.
    Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 11 august 2025.
  3. Data: 29 iulie 2025Ora: 14:00
    Complet: 6FPa
    Solutie: Încheiere Pronuntata in data de 29 iulie 2025
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 29 iulie 2025
    Rezumat:
    Admite propunerea formulată de XXX.102 alin. 5 lit. a din Legea nr. XXX, combinat cu art. 223 alin. 2 rap. la art. 202 alin. 4 lit. e Cod procedură penală dispune arestarea provizorie a persoanei solicitate XXX, pe o perioadă de 15 zile, cu începere de la data de 29 iulie 2025 până la data de 12 august 2025, inclusiv.
    Dispune emiterea mandatului de arestare provizorie.
    În baza art.102 alin.7 Cod procedură penală fixează termen pentru prezentarea de către procuror a mandatului european de arestare în original, însoţit de traducerea în limba română la data de 11 august 2025, ora 10:00 pentru când dispune citarea persoanei solicitate la Centrul de Reţinere şi XXX din cadrul XXX?a.
    Potrivit art. 102 alin. 6 din Legea nr. XXX, prezenta încheiere se comunică Centrului de Reţinere şi XXX din cadrul I.P.J. Dâmboviţa, Centrului de XXX din cadrul XXX al XXX şi Direcţiei de XXX şi Tratate – XXX în XXX din cadrul XXX.
    Cu drept de contestaţie în termen de 24 de ore de la pronunţare.
    Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, XXX, ora 15,00.
  4. Data: 29 iulie 2025Ora: 14:00
    Complet: 6DLPa
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 29 iulie 2025
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 29 iulie 2025
    Rezumat:
    Transpune cauza de la completul 6DPLa, la completul de fond 6 FPa.
    Fixează termen de judecată la data de 29 iulie 2025.
    Cercetată şi pronunţată în camera de consiliu astăzi, 29 iulie 2025.
✔ Urmărește dosar Ξ Printează