Dosar nr. 170/35/2016 înregistrat la Curtea de Apel Oradea
Informații Dosar nr. 170/35/2016
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: mandat european de arestare
Data inregistrarii dosarului: 17 martie 2016 | Data ultimei modificari: 9 ianuarie 2017
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 170/35/2016Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel ORADEAStadiu procesual: Fond
- Data: 28 noiembrie 2016Ora: 09:00Complet: C 15 urgenÅ£eSolutie: ÃŽncheiere Pronuntata in data de 28 noiembrie 2016Tip solutie: Încheiere finală dezinvestireData document: 28 noiembrie 2016Rezumat:
Respinge cererea formulată de XXXţă din XXX, Franţa, privind predarea temporară a persoanei solicitate XXX ca fiind rămasă fără obiect.
În baza art. 87 din Legea nr. XXXămân în sarcina statului.
Definitivă
PronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică, azi 28 noiembrie 2016. - Data: 9 noiembrie 2016Ora: 09:00Complet: C 15 urgenÅ£eSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 9 noiembrie 2016Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 9 noiembrie 2016Rezumat:
Pentru solicitarea de informatii suplimentare de la autoritatea judiciară emitentă a mandatului european de arestare - Data: 17 martie 2016Ora: 13:00Complet: C 15 urgenÅ£eSolutie: SoluÅ£ionare Pronuntata in data de 17 martie 2016Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 17 martie 2016Rezumat:
Admite cererea formulată de autorităţile judiciare din Franţa cu privire la executarea mandatului european de arestare emis de către Parchetul de pe lângă Tribunalul de Mare Instanţă din XXX, Franţa, la data de 4 martie 2016, în dosarul nr. XXX, faţă de persoana solicitată XXX în prezent arestat în Centrul de Reţinere şi XXX al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Bihor.
În temeiul art. 112 alin. 1 din Legea nr. XXX, republicată dispune amânarea predării persoanei solicitate XXX până la soluţionarea definitivă a cauzei penale ce formează obiectul dosarul XXX nr. XXX, iar în caz de condamnare cu executarea în regim de detenţie a pedepsei, până la punerea în libertate ca urmare a liberării condiţionate sau până la executarea pedepsei la termen.
Constată că persoana solicitată XXX nu a fost de acord cu predarea şi că nu a renunţat la regula specialităţii.
În baza art. 97 alin. (2) din Legea nr. XXXăţeanul român este predat cu condiţia ca, în cazul în care se va pronunţa o pedeapsă privativă de libertate faţă de acesta, să fie transferat în România pentru executarea pedepsei.
Dispune luarea măsurii arestării faţă de persoana solicitată XXX în vederea predării pe o durată de 14 zile, cu începere de la data încetării motivelor ce justifică amânarea predării.
Dispune emiterea mandatului de arestare faţă de persoana solicitată XXX.
Administraţia locului de deţinere va reţine persoana solicitată la Arestul I.P.J. Bihor până la predarea efectivă către autorităţile judiciare ale statului solicitant.
Dispune predarea persoanei solicitate XXX către autorităţile judiciare din Franţa. Potrivit dispoziţiilor art. 111 alin. (1) din Legea nr. XXXîn termen de 10 zile de la data încetării motivelor care au justificat predarea amânată.
Constată că persoana solicitată XXX a fost reţinută pe o durată de 24 de ore prin ordonanţa de reţinere din XXX dată de Parchetul de pe lângă XXXîn dosarul nr. XXX, începând cu ora 16,36.
În baza art. 87 din Legea nr. XXXămâne în sarcina statului.
În baza art. 272 alin. 1 Cod procedură penală onorariul avocatului din oficiu Galeş Iulia (delegaţia nr. XXX) în cuantum de XXX se va achita din fondurile Ministerului Justiţiei.
Cu drept de contestaţie în termen de 5 zile de la pronunţare.
Pronunţată în şedinţa publică, azi 17 martie 2016.