Dosar nr. 57/44/2026 înregistrat la Curtea de Apel Galati
Informații Dosar nr. 57/44/2026
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: recunoaşterea hotărârilor penale sau a altor acte judiciare străine (XXX) TRANSFER
Data inregistrarii dosarului: 2 februarie 2026 | Data ultimei modificari: 10 februarie 2026
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 57/44/2026Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel GALATIStadiu procesual: Fond
- Data: 10 februarie 2026Ora: 08:30Complet: Uc11Solutie: admite plângerea Pronuntata in data de 10 februarie 2026Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 10 februarie 2026Rezumat:
În temeiul art. 141 alin. 6 lit. a) din XXX privind cooperarea judiciară în materie penală, republicată, admite sesizarea formulată de XXX?tere hotărâre străină privind persoana condamnată XXX.
Constată că numitul XXX a fost condamnat prin sentinţa nr. (Wa) 2477, 2023 din data de XXX pronunţată de XXX, Secţia a-17-a a XXX, la pedeapsa de 3 ani şi 6 luni închisoare cu aplicarea pedepsei cu muncă pentru săvârşirea infracţiunii de furt prevăzută de art. 235 din Codul penal japonez având corespondent în legea penală română în infracţiunea de furt prevăzută de art. 228 alin. 1 din Codul penal.
Recunoaşte, în parte, numai sub aspectul pedepsei închisorii cu executare, sentinţa nr. (Wa) 2477, 2023 din data de XXX pronunţată de XXX, Secţia a-17-a a XXX privind pe condamnatul XXX.
În temeiul art. 141 alin. 6 litera b) pct. i) din XXX privind cooperarea judiciară în materie penală, republicată, adaptează pedeapsa privativă de libertate aplicată de instanţa străină în sensul că reduce această pedeapsă la 3 ani închisoare reprezentând limita maximă admisă de legea penală română pentru infracţiunea de furt corespondentă în art. 228 alin. 1 din Codul penal.
Dispune ca persoana condamnată XXX să execute într-un penitenciar din România pedeapsa de 3 ani închisoare.
În temeiul art. 72 din Codul penal deduce din pedeapsa aplicată un număr de 165 de zile de arest preventiv, precum şi perioada executată de la XXX la zi.
Constată că persoana condamnată XXX nu beneficiază de regula specialită?ii.
În temeiul art. 141 alin. 12 din Legea nr. XXX, republicată, dispune emiterea formelor de executare potrivit dispoziţiilor Codului de procedură penală după rămânerea definitivă a prezentei hotărâri, iar hotărârea XXX ă şi un exemplar al mandatului de executare a pedepsei închisorii se comunică direcţiei de specialitate din cadrul XXX.
În temeiul art. 272 din Codul de procedură penală onorariul apărătorului din oficiu în cuantum de XXX se avansează către XXX?i din fondurile XXX?iei (avocat XXX) şi rămâne în sarcina statului.
În temeiul art. 275 alin. 3 din Codul de procedură penală cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi de la comunicare pentru persoana-condamnată.
Pronunţată în şedinţă publică, azi XXX. - Data: 6 februarie 2026Ora: 08:30Complet: Uc11Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 6 februarie 2026Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 6 februarie 2026Rezumat:
Amână pronunţarea la data de XXX.