Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 1110/54/2025 înregistrat la Curtea de Apel Craiova



Curtea de Apel Craiova Adresa: strada C. Brancusi nr. 5A, Localitate: Craiova, Județ: Dolj Telefon: +40 351 403100, Fax: +40 251 415600, E-mail: ca-craiova@just.ro
Jurisprudență Curtea de Apel Craiova


Informații Dosar nr. 1110/54/2025
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: recunoaşterea hotărârilor penale sau a altor acte judiciare străine (XXX)
Data inregistrarii dosarului: 9 octombrie 2025 | Data ultimei modificari: 13 ianuarie 2026
Părțile din dosar și calitatea acestora
Condamnat: B. S.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 1110/54/2025Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel CRAIOVAStadiu procesual: Fond
  1. Data: 18 noiembrie 2025Ora: 09:00
    Complet: C.1E
    Solutie: Încheiere Pronuntata in data de 18 noiembrie 2025
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 18 noiembrie 2025
    Rezumat:
    Admite cererea.
    Dispune plata onorariului traducătorului autorizat XXX, reprezentând cont XXX, efectuate în regim normal, din limba română în limba engleză, în sumă de XXX, din fondurile XXX alocate Curţii de XXX în acest scop.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, XXX.
  2. Data: 13 noiembrie 2025Ora: 10:00
    Complet: CD12
    Solutie: Încheiere Pronuntata in data de 13 noiembrie 2025
    Tip solutie: Încheiere indreptareeroaremateriala
    Data document: 13 noiembrie 2025
    Rezumat:
    Admite sesizarea din oficiu.
    Dispune îndreptarea erorii materiale din considerentele sentinţei penale nr. XXX, pronunţată de această instanţă în dosarul nr. XXX, privind pe persoana condamnată XXX, în sensul că se va menţiona:,,Din actele dosarul XXX rezultă că persoana condamnată a fost prezentă la procesul în urma căruia a fost pronunţată hotărârea XXX condamnare ?i a executat un număr de 160 zile, de la data de XXX până la data de XXX, pedeapsa urmând să fie considerată executată integral la data de XXX, conform legii statului emitent. Totodată, se reţine că persoana condamnată XXX nu şi-a exprimat consimţământul la transferarea sa într-un penitenciar din România, însă prin sentinţa nr. XXX– 25 din data de XXX, pronunţată de XXXänersborg, definitivă la data de XXX s-a dispus expulzarea sa de pe teritoriul Suediei.”,,Se constată astfel că în cauză sunt îndeplinite condiţiile speciale de recunoaştere şi executare a hotărârii judecătoreşti străine prevăzute de art. 167 din Legea nr. XXX, întrucât hotărârea XXX definitivă şi executorie, fapta pentru care a fost aplicată pedeapsa are corespondent în legea penală română în infracţiunile prev. de vătămare corporală, prevăzută de art. 194, al. 1, lit. e Cod penal şi deţinere fără drept de droguri de risc în vederea consumului propriu, prevăzută de art. 4, al. 1 din Legea nr. XXX, persoana condamnată are cetăţenie română şi, deşi nu a fost de acord să execute pedeapsa în România, faţă de aceasta s-a dispus expulzarea prin sentinţa nr. XXX– 25 din data de XXX, pronunţată de XXXänersborg, definitivă la data de XXX”
    În loc de:,, Din actele dosarul XXX rezultă că persoana condamnată a fost prezentă la procesul în urma căruia a fost pronunţată hotărârea XXX condamnare ?i a executat un număr de 160 zile, de la data de XXX până la data de XXX, pedeapsa urmând să fie considerată executată integral la data de XXX, conform legii statului emitent. Totodată, se reţine că acesta şi-a exprimat consimţământul la transferarea sa într-un penitenciar din România.”,,Se constată astfel că în cauză sunt îndeplinite condiţiile speciale de recunoaştere şi executare a hotărârii judecătoreşti străine prevăzute de art. 167 din Legea nr. XXX, întrucât hotărârea XXX definitivă şi executorie, fapta pentru care a fost aplicată pedeapsa are corespondent în legea penală română în infracţiunile prev. de vătămare corporală, prevăzută de art. 194, al. 1, lit. e Cod penal şi deţinere fără drept de droguri de risc în vederea consumului propriu, prevăzută de art. 4, al. 1 din Legea nr. XXX, persoana condamnată are cetăţenie română şi a fost de acord să execute pedeapsa în România.”
    În temeiul art.275, al.3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia.
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la pronunţare, pentru procuror, şi de la comunicare, pentru persoana condamnată.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, XXX.
  3. Data: 21 octombrie 2025Ora: 09:00
    Complet: CD12
    Solutie: admite cererea Pronuntata in data de 21 octombrie 2025
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 21 octombrie 2025
    Rezumat:
    Admite cererea.
    Dispune plata onorariului traducătorului autorizat XXX, reprezentând cont XXX, efectuate în regim de urgenţă, din limba română în limba engleză, în sumă de XXX, din fondurile XXX alocate Curţii de XXX în acest scop.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, XXX.
  4. Data: 17 octombrie 2025Ora: 09:00
    Complet: CD12
    Solutie: admite cererea Pronuntata in data de 17 octombrie 2025
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 17 octombrie 2025
    Rezumat:
    Admite cererea formulată de autorităţile judiciare din Suedia.
    Constată îndeplinite condiţiile prevăzute de art. 167, alin. 1 din Legea nr. XXX sentinţa nr. XXX– 25 din data de XXX, pronunţată de XXXänersborg, definitivă la data de XXX, prin care cetăţeanul român XXX a fost condamnat la pedeapsa de 2 (doi) ani şi 6 (şase) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de lovire sau alte violenţe, prevăzută de capitolul 5, secţiunile 5 şi 6, al.1 din Codul penal suedez şi a unei infracţiuni minore legate de droguri, prevăzută de secţiunea 1, paragraful 1, punctul 5 şi secţiunea a 2 a din Legea cu privire la pedepsele pentru infracţiuni legate de droguri (1968: 64), care au corespondent în legea penală română în infracţiunile de vătămare corporală, prevăzută de art.194, al.1, lit.e Cod penal şi deţinere fără drept de droguri de risc în vederea consumului propriu, prevăzută de art.4, al.1 din Legea nr. XXX transferarea persoanei condamnate în vederea executării pedepsei de 2 ani şi 6 luni închisoare într-un penitenciar din România, cu respectarea regulii specialităţii.
    Deduce din pedeapsă un număr de 160 zile, executate de la data de XXX până la data de XXX şi, perioada executată în continuare, la zi.
    Dispune emiterea mandatului de executare a pedepsei închisorii la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe.
    În temeiul art.275, al.3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia.
    În temeiul art.275, al.6 Cod procedură penală, onorariul apărătorului desemnat din oficiu, în cuantum de XXX, va fi avansat din fondurile XXX.
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la pronunţare, pentru procuror, şi de la comunicare, pentru persoana condamnată.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, XXX.
  5. Data: 13 octombrie 2025Ora: 08:55
    Complet: CD12
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 13 octombrie 2025
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 13 octombrie 2025
    Rezumat:
    Stabileşte termen pentru deliberare şi pronunţarea hotărârii la data de XXX.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, XXX.
✔ Urmărește dosar Ξ Printează