Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 507/36/2025 înregistrat la Curtea de Apel Constanta



Informații Dosar nr. 507/36/2025
Stadiu procesual: Fond | Materie: Contencios administrativ şi fiscal | Obiectul dosarului: obligaţia de a face
Data inregistrarii dosarului: 16 septembrie 2025 | Data ultimei modificari: 9 februarie 2026
Părțile din dosar și calitatea acestora
Reclamant: M. G.
Pârât: G. R.
Pârât: M. S.
Pârât: C. N. D. A. D. S.
Pârât: A. N. A. M. S. A. D. M.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.

Căi de atac
Tip: Recurs | Parte declaratoare: Date cenzurate la solicitarea uneia dintre părți. | Data: 30 ianuarie 2026
Tip: Recurs | Parte declaratoare: Date cenzurate la solicitarea uneia dintre părți. | Data: 27 ianuarie 2026

Sedinte de judecata Dosar nr. 507/36/2025Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel CONSTANTAStadiu procesual: Fond
  1. Data: 18 decembrie 2025Ora: 09:00
    Complet: C2 Fond
    Solutie: Admite in parte cererea Pronuntata in data de 18 decembrie 2025
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 18 decembrie 2025
    Rezumat:
    XXX excepţiile prematuritaţii şi inadmisibilităţii acţiunii, invocate de pârâtul XXX, ca neîntemeiată.
    Respinge excepţia inadmisibilităţii acţiunii pentru lipsa plângerii prealabile, invocată de pârâtul XXX, ca neîntemeiată.
    Respinge excepţia inadmisibilităţii capătului doi din cererea de chemare în judecată, ca neîntemeiată.
    Respinge excepţiile lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului XXX, lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei XXX a Medicamentului şi a XXX şi lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei Casa naţională de Asigurări de Sănătate, ca neîntemeiate.
    Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale active a reclamantului, invocată de pârâta XXX a Medicamentului şi a XXX, ca neîntemeiată.
    Admite în parte acţiunea.
    Obligă pârâta XXX a Medicamentului şi a XXX din România să iniţieze procedura de evaluare prevăzută de art. 8 din OMS nr. XXX, în vederea includerii în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin H.G. nr. XXX, în regim de compensare 100%, a medicamentului Bevacizumab (denumire comercială Avastin) pentru indicaţia terapeutică meningiom atipic de gradul 2.
    Respinge, în rest, acţiunea formulată de reclamant.
    Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, calea de atac urmând a se depune la XXX.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, XXX.
  2. Data: 4 decembrie 2025Ora: 09:00
    Complet: C2 Fond
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 4 decembrie 2025
    Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțării
    Data document: 4 decembrie 2025
    Rezumat:
    Dosar nr. XXX pronunţarea pentru data de XXX.
    Pronunţată astăzi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
  3. Data: 20 noiembrie 2025Ora: 11:00
    Complet: C2 Fond
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 20 noiembrie 2025
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 20 noiembrie 2025
    Rezumat:
    Dosar nr. XXX pronunţarea pentru data de XXX.
    Pronunţată astăzi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.